Gündem

Son Dakika: Rusya, Stratejik Noktayı Eline Geçirdi! Kritik Öneme Sahip Rus Kontrolüne Geçti!

Donbas bölgesinde kritik gelişmeler yaşanıyor. Rus güçleri tüm dikkatiyle bölgede faaliyetlerine devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı bugün yayınladığı duyuruda, Lyman kasabasının tamamen Rus kontrolünde olduğu açıkladı.

Ukrayna tarafında yapılan haberlere göre ise Rusya Lyman kasabasının büyük bir kısmını ele geçirmiş ancak Kramatorsk ve Sloviansk bölgelerine giden yola gelmeden durduruldu. Bu iki bölgeye giden yollar, savaş açısından çok kritik bir öneme sahip. İki ülke askerleri arasında günlerdir sıcak çatışmalar devam ediyordu.

Putin, Doğuya Yöneleceğini Söylemişti!

Rus kuvvetleri tüm dikkatlerini Donbas bölgesine çevirmişti. Çünkü, geçtiğimiz gün açıklamalar yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başkent Kiev ile birlikte bu bölgenin çevresinde yer alan tüm askeri birliklerin doğu bölgesine yönlendirileceğini söylemişti.

Yapılan bu açıklamanın hemen ardından, başta Donbas olmak üzere Ukrayna’nın doğu bölgelerine Rus askeri kuvvetleri tarafından yapılan saldırılar hız kazanmıştı.

Karayolu ve Demiryolu Köprüleri Bulunuyor!

Donbas bölgesinde yer alan Lyman kasabası, Donets nehrinin kıyısında yer alıyor. Bölgede çok kritik öneme sahip karayolu ve demiryolu köprülerini içerisinde barındırıyor. Kara ulaşımı için sıklıkla tercih edilen bu bölge, savaşın gidişatı açısından çok stratejik bir öneme sahip.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konaşenkov konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalara göre, Lyman kasabasına yönelik bu saldırı operasyonu Rusya Silahlı Kuvvetleri ile Donetsk Halk Cumhuriyeti Halk Milislerinin ortaklaşma çalışması sonucu gerçekleştirildi. Yapılan bu operasyon kapsamında Lyman kasabası tamamen Rus kontrolüne geçti.

260 Ukraynalı Asker Öldürüldü

Konaşenkov yaptığı açıklamalarda, operasyonun havadan ve karadan gerçekleştiğini ve 24 saat içinde 6 komuta merkezinin ele geçirildiğinin bilgisini verdi. Yapılan bu operasyonda 260’dan fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğü söylendi.

İlgili Makaleler