GenelGündem

Son Dakika! Yasaklar Kalkıyor mu? Kısıtlamalar Ne Zaman Bitecek?

Aralık ayında yeniden başlayan koronavirüs kısıtlamalarında Mart ayında normalleşmeye gidilmiş, ancak tekrar kısıtlamaların kaldırılması Haziran ayına kadar sürmüştü. Yeni normalleşme haberleri arka arkaya gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz kabine toplantısında alınan kararlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Temmuz itibariyle yasaklara gevşetilme getirileceğini açıklamıştı. O açıklama ardından yeni kararlar geldi. İşte yeni kararlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan kararları toplantı sonrası kamuoyuna duyurdu. Buna göre;

-Sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz saat 05.00’te başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı.

-Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 22.00-05.00 saatleri arasında; Pazar günleri ise Cumartesi günü saat 22.00’den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayacak ve Pazartesi günü saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta da uygulanacak. Söz konusu esnemeler 1 Temmuz’dan sonraki süreçte yürürlüğe girecek.

-Sokağa çıkma kısıtlamaları(hafta içi, hafta sonu) tümüyle kaldırıldı.

-Şehirler arası seyahat kısıtlamaları toplu ulaşımı kapsayan kurallar kaldırıldı.

-Toplu taşımalarda yaş sınırı kaldırıldı.

-Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçildi.

-HES kodu uygulaması yaygınlaştırılacak, sürdürülecek.

-Müzik kısıtlaması 24.00’e çekildi.

İlgili Makaleler