Gündem

Sosyal medyaya erişim engellemesi meclise geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşini hedef alan, hakaret içerikli sosyal medya paylaşımları nedeniyle, sosyal medyaya erişim engeli dahil olmak üzere kapsamlı olarak hazırlanan sosyal medya düzenlemesi Meclise geliyor. Yeni doğum yapan kızı Esra Albayrak’a yapılan hakaretleri örnek göstererek ‘’Niçin Youtube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz?’’ diyen Erdoğan, ‘’bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını istiyoruz’’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşini hedef alan, hakaret içerikli sosyal medya paylaşımları ile ilgili 11 kişi gözaltına alındı. Berat Albayrak ve yeni doğum yapan eşi Esra Albayrak’la ilgili sosyal medya hesabı üzerinden hakaret içerikli paylaşım yapanlar hakkında soruşturma açıldı. Siber Suçlarla Mücadele şube ekipleri, tepki çeken o paylaşımları tek tek belirledi. 19 hesap sahibinden 11’i gözaltına alındı. Göz altına alınanların 5’i İstanbul’da, Antalya, İzmir, Kahramanmaraş, Manisa ve Mersin’de de gözaltılar var.

Emniyet Genel Müdürlüğü şüpheliler hakkında ki adli tahkikatın sürdüğü açıkladı.

‘’SOSYAL MEDYANIN BİR DÜZENE SOKULMASI ŞART’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, torunu ve kızı Esra Albayrak’a sosyal medya hesabı üzerinden hakaret içeren yorumlara sert tepki gösterdi. Sosyal medyanın bir düzene sokulması şart dedi. Kanunun, yasama yılı bitmeden meclisten geçirilmesi talimatını verdi. Erdoğan, konu ile ilgili şunları söyledi;

‘’BU ALÇAKLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’’

Bazı konular var ki üzerinde konuşmak bile insanın kalbini acıtıyor. Aile olarak birkaç gündür, böyle can acıtıcı bir mesele ile karşı karşıyayız.

Önceki gece 8. torunum Hamza Salih dünyaya geldi. Berat Bey evladının doğumunun sevincini kamuoyu ile sosyal medyada paylaştı. Bu mesajın altına on binlerce kişi iyi niyetli yorumlarda bulundu.
Ancak insanlıktan dahi nasibini almamış, kalbi kararmış bazı alçaklar, içindeki kötülüğü sergileyen hakaretlerle bu güzel iklimi kirletmeye çalıştı.

Yargı ve emniyet teşkilatlarımız harekete geçti ve işlem yapmaya başladı.
Dünyaya gözlerini henüz açmış bir bebek üzerinden ailesine ve onların temsil ettiği değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Hukuk önünde her birinden işledikleri suçun hesabını elbette soracağız.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ GELİYOR

Niçin Youtube, niçin Twitter, niçin Netflix şu bu gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? İşte bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırabilmek için.

Yalanın iftiranın kişilik haklarına saldırının alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Türkiye’ye bu tür mecralar yakışmıyor.

‘’SOSYAL MEDYA MECRALARININ KALDIRILMASI’’

Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz

Kanunların suç saydığı her konuda hak arama ve önleme yolları açık olmalıdır.
ABD’lisi, Avrupalısı, Çinlisi bu imkana sahipken 83 milyonluk Türk vatandaşının sosyal medya terörü karşısında eli kolu bağlı kalmasını kabul edemeyiz.

NE ZAMAN MECLİSE GELİYOR?

Bu konuda kapsamlı bir hukuki düzlenme üzerinde çalışıyoruz. Bu düzenlemenin süratle hazırlanması ve yürürlüğe sokulması çağrısında bulunuyorum. Yasama dönemi bitmeden tamamen bu meseleyi halledeceğimizi umuyorum.

Hukuki düzenleme tamamlandığında erişim engeli ile adli ve mali yaptırımlar dahil her türlü yöntemi devreye sokacağız. Türkiye bir muz cumhuriyeti değildir.
Bu ülkenin idari ve adli kurumlarını hiçe sayanları biz de hiçe sayarız” dedi.

Sosyal medyanın tamamen ortadan kaldırılmasına tepki veren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, kendi twitter hesabı üzerinden şu açıklamaları yaptı;

”Halk TV ve TELE 1 ekranlarının karartılması, sosyal medya mecralarının kapatılmak istenmesi asla kabul edilemez. Türkiye’nin güvene ihtiyacı varken, baskı ortamı ülkenin nefesini kesmektedir. Demokrasi ve fikir özgürlüğüne sahip olmayan bir ülke hiç bir alanda zenginleşemez.” dedi.

 

 

İlgili Makaleler