Ekonomi

Sosyal Mesafe Kuralı Uçak Biletlerine Yüzde 43 ile 54 Arasında Zam Getiriyor!

Covid-19 salgını ile mücadelede uyulması gerekilen sosyal mesafe kuralı, uçuş seferlerinde de ön plana çıkartılması sebebiyle bilet fiyatlarında büyük ölçüde bir zam geleceği düşünülüyor.

Covid-19 salgını ile mücadelede yetkililer tarafından uyulması gerekilen tedbirlerden biri olarak belirtilen sosyal mesafe kuralı, uçak seferlerinde de uygulanmaya başladı. Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği (IATA) tarafından geçtiğimiz hafta yapılan değerlendirmede, seferlerde boş koltukların bulunmasının virüsün yayılmasını engellemeyeceğini belirterek, “Sosyal mesafe uygulanırsa fiyatların ciddi oranda artması gerekir” şeklinde konuştu.

YÜZDE 43 İLE 54 ARASINDA ZAM

IATA tarafından yapılan değerlendirmede, “Sektörün ortalama kar eşiği yük faktörü yüzde 77. Sosyal mesafe önlemleriyle maksimum yük faktörü yüzde 62’ye düşecek. Bu da birim maliyetlerinde keskin artışa neden olur. Havayolu şirketlerinin sadece kâr eşiğini yakalaması için bile 2019 yılına göre bilet ücretlerinin bölgeden bölgeye yüzde 43 ila 54 artması gerekir” sözleri dile getirildi.

IATA Genel Direktörü Alezandre de Juniac ise boş koltuk bırakmanın uçaklara göre yüzde 30 ile 50 arasında doluluğu etkilediğini ekleyerek, “Bu koşullar altında uçabilecek ve bu uçuşlardan paza kazanabilecek hiçbir havayolu yok” diye konuştu.

UÇAKLAR SOSYAL MESAFE İÇİN UYGUN DEĞİL

Pegasus CEO’su Mehmet Nane ise daha önce “Virüs nedeniyle uçaklarımız yerde, nakit akışı yok. İstikrar kalkanı paketinden yararlandık. Bundan sonrası için de çalışıyoruz. Yolcularımızı ve çalışanlarımızı korumak için hijyen zinciri oluşturacağız. Bir koltuk ara vererek misafirlerimizi alamayız. Çünkü koridor arası 60 santimetre. Uçaklar sosyal mesafe için uygun değil” şeklinde durumu açıklamıştı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler