Gündem

Sözcü Kalın ile Rus heyeti İdlib’deki son durumu görüştü!

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Rus heyeti ile İdlib meselesi için yaptığı görüşme hakkında açıklama yaptı.

Büyükelçi İbrahim Kalın, Rus heyeti ile İdlib’in son durumu hakkında yaptığı görüşme sonrası basın kamuoyu için ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Rus heyeti iblib son durum

Kabul edilemez

Heyet ile yaptığı görüşmede İdlib’te şehit olan Türk askerlerine yapılan saldırıları kınayan Kalın, “Türk askerine karşı yapılan saldırının kabul edilemez olduğu, saldırıya en sert şekilde mukabele edildiği ve bundan sonra da edileceği belirtilmiştir.” İfadelerini kullandı.

Bu saldırıların derhal durdurulması gerek

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan görüşmede, Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın başkanlığındaki heyet, Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi başkanlığında siyasi, askeri ve istihbari temsilcilerden oluşan Rus heyeti buluştu. 5 askerimizin bölgede şehit olmasından sonra yapılan görüşme için, “Görüşmede İdlib’deki uluslararası anlaşmalara bağlı olarak bulundurulan gözlem noktamıza rejim tarafından yapılan askeri saldırı en sert şekilde kınanmış ve saldırıya karşı meşru müdafaa hakkı çerçevesinde cevap verileceği dile getirilmiştir. Türk askerine karşı yapılan saldırının kabul edilemez olduğu, saldırıya en sert şekilde mukabele edildiği ve bundan sonra da edileceği belirtilmiştir. Astana ruhuna aykırı şekilde askerlerimize ve gözlem noktalarımıza yönelik bu saldırıların derhal durdurulması gereği şiddetle vurgulanmıştır” denildi.

Rusya Federasyonu’nun sorumluluğunu yerine getirmesi gerek

Kalın, İdlib’deki son durumun değerlendirildiği görüşmeye ilişkin, “Soçi mutabakatının açıkça ihlal edildiği belirtilerek, anlaşmanın garantörlerinden olan Rusya Federasyonu’nun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiği mesajı verilmiştir. Türkiye’nin nihai amacının Suriye’de akan kanın durması, insani krizlerin engellenmesi ve siyasi sürecin işletilmesi olduğu ifade edilmiştir. Siyasi süreci baltalamaya yönelik saldırılar karşısında Türkiye’nin her türlü tedbiri uygulamaya kararlı olduğu vurgulanmıştır. Soçi mutabakatının uygulanması ve askerlerimize yönelik saldırıların karşılıksız kalmayacağı yönündeki kararlılığımızın altı çizilmiştir” açıklamasını yaptı

İdlib ile ilgili son haberimiz için tıklayınız

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir