Kamu HaberleriSağlık

Sperm sayısını öğrenmek isteyen erkekler şoke oldu! PCR testi zorunluluğu getirildi

Sperm sayısını öğrenmek isteyen erkeklerin başvuru yaptığı Üroloji bölümünde Koronavirüs PCR testi zorunlu olması şoke etti.

Ankara’da bulunan Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Üroloji bölümünde sperm sayısını öğrenmek isteyen erkeklere koronavirüs testi yaptırmaları zorunlu kılınması şoke etti.

KORONAVİRÜS TESTİ ZORUNLU OLMASI ŞAŞIRTTI

Üroloji bölümüne başvuru yapan erkeklerden son 10 gün içinde yapılan koronavirüs testi (PCR)istenmesi herkesi şaşırttı.

KORONAVİRÜS TESTİ ZORUNLULUĞU HEKİMLERİN ÖNERİSİ

Sperm testi öncesinde koronavirüs testi zorunluluğu hakkında Sağlık Bakanlığı ile ilgili her türlü sorun, şikayet, öneri ve taleplerini dinleyip, değerlendirerek, iletilen sorunlara anında ve yerinde müdahaleler ile çözüm üreten 184 SABİM tarafından alınan bilgilere göre koronavirüs (pcr) testi zorunluluğun hekimlerin önerisi doğrultusunda yapıldığı aktarıldı.

PCR TESTİ OLMAYAN HASTALAR TEDAVİ EDİLMİYOR

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Üroloji bölümüne başvuru yapacak erkeklerin başvuru yapmadan önce koronavirüs testi yaptırması gerekiyor. Koronavirüs (PCR) testi yaptırmayanların ise muayene ve sperm sayısı vb. işlemleri yapılmıyor.

SPERM TESTİ NEDİR?

Sperm testi, semen analizi ismi ile de bilinmektedir. Bu test yapılmadan önce çiftler detaylı olarak doktor ile görüşürler. Bu şekilde doktor çiftlerin varsa geçirmiş oldukları hastalıkları, kronik hastalıkları öğrenmektedir.

Kadınlarda ideal üreme tarihinin belirlenmesi için adet düzenini öğrenmektedir. Eğer sonrasında gerekli görülür ise doktor tarafından sperm testi istenebilmektedir. Sperm testinden önce erkeğin birkaç gün öncesinden cinsel birlikteliği bırakmış olması gerekmektedir. Steril kaba alınan meni örneği incelenmek üzere laboratuvara gönderilmektedir. Eğer doktor gerekli görürse ileriki dönemde testin tekrar yapılmasını isteyebilmektedir.

PCR TESTİ NEDİR?

PCR (Polymerase Chain Reaction), DNA içerisinde yer alan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüste de virüse ait RNA’yı göstermektedir. Yani PCR test koronavirüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir.

İlgili Makaleler