EkonomiGündem

SPK ‘dan Önemli Açıklama: Bugün Açığa Satış Yasaklandı

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından önemli bir açıklama yapılarak BIST pay piyasalarında bugün açığa satışın yasaklandığı ifade edildi.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada SPK BIST pay piyasalarında bugün açığa satışın yasaklandığını belirtti. Özellikle İdlib ve ABD’de yüzde 4’ü aşan düşüşler sonrası BIST’in de güne sert kayıplarla başlaması bekleniyor.

Bunun öncesinde SPK ‘dn bir tdebir geldi. Konu ile ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu Borsa İstanbul Pay Piyasasında bugün açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına karar verdi.

YAPILAN AÇIKLAMA

Bu konuya ilişkin SPK tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun ( SPK ) 1 inci maddesi çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf, istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, SPKn’nun 128/1-(a) maddesine dayanarak, Borsa İstanbul A.Ş pay piyasalarında 28.02.2020 tarihinde;

  • Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine,
SPK 'dan Çok Önemli Açıklama
SPK ‘dan Çok Önemli Açıklama
  • Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına karar verilmiştir.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir