Alexa

Süleyman Soylu'dan Polis Alımlarında 32 Yaş, 60 KPSS ve Renk Körlüğü Taleplerine Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polis alımlarında adayların sık sık dile getirdiği yaş sınırının 32 olması, KPSS baraj puanının 60'a düşürülmesi ve renk körlüğü engelinin kaldırılması konularına açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu'dan Polis Alımlarında 32 Yaş, 60 KPSS ve Renk Körlüğü Taleplerine Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polis alımlarında adayların sık sık dile getirdiği yaş sınırının 32 olması, KPSS baraj puanının 60'a düşürülmesi ve renk körlüğü engelinin kaldırılması konularına açıklamalarda bulundu.

Editor: Mustafa Karagöz
17 Mayıs 2019 - 10:00

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılmış olduğu bir televizyon programı kapsamında gündemin en merak edilen konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu kapsamda kamu gündemine de değinen Bakan Süleyman Soylu on binlerce adayın merak ettiği Polis Alımları noktasında adaylardan gelen talepleri ve istekleri değerlendirdi. 

POLİS ALIMLARINDA YAŞ, KPSS VE RENK KÖRLÜĞÜ ŞARTLARI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı program kapsamında adayların polis alımlarında dile getirdikleri sorunları değerlendirdi. 

Adayların KPSS şartının 70 puandan 65 veya 60'a düşürülme talebi, yaş şartının 32 olma talebi ve renk körlüğü engelinin kaldırılması talebini değerlendiren Bakan Süleyman Soylu bu konulara dair net açıklamalarda bulundu. Yaş Konusuna Dair Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisine sorulan 'Polis alımlarında yaş sınırının 32 yaşa yükseltilme ihtimali var mı?' sorusuna şu yanıtı verdi. 

''Ben bu konuda bir söz verdim. Bu sözümüde yerine getirdim. 31 Aralık'tı bunu 1 Ocak'a çıkarırmısın? Evet 1 Ocak olabilir, bu konuda mağduriyetler yaşanıyor, bir dönem kaybı oluyor. Bunun için kanun değiştirdik'' ifadelerini kullandı. 

Bu konuda yapmış olduğu açıklamalarında Bekçi alımlarından örenek veren Bakan Soylu, 8 bin Bekçi alımı için 280 bin başvuru olduğunu söyleyerek yaş şartının esnetilmesi durumunda başvuru sayısının artacağını ve alım sürecinin çok etkileneceği vurgusunda bulundu. 

KPSS Konusuna Dair Açıklama

Polis alımlarında 70 KPSS puan şartının 60 KPSS'ye veya 60 KPSS'ye düşürülmesi konusunda dile getirilen talepleri değerlendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yine başvuru sayısına değindi. 

"Oraya bir puan koymanız lazım. Koyacağınız puanı daha düşük koyarsanız daha fazla girecek. Bu defa da bizim eleme konusunda harcadığımız zaman ve zaman dilimimiz artacak. Bizi herkesin anlayışla karşılamasını istiyoruz. Biz 4 ayda polis yapıyoruz şuan. Neden ihtiyacımız var çünkü. FETÖ'den 50 bin polisi ihraç ettik. Ve Bizim bunu doldurmamız lazım. Bizim zamana ihtiyacımız var. KPSS Puanını 60-65'e düşürebiliriz. Yani şu doğru bir yaklaşım değil, hiç bir zaman da bu yaklaşımı savunma. KPSS'den 70 puan alan daha iyi polislik yapar. Böyle bir iddiayı da ortaya koymadık."

Renk Körlüğü Konusuna Dair Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kendisine yöneltilen Polis alımlarında renk körlüğü engeline dair bir düzenleme olup olmayacağı yönündeki soruya, dünyada bu sorun için uygulanan düzenlemeler konusunda kapsamlı araştırma talimatını verdiğini ifade etti. Bu konuya çalışıldığını ifade eden İçişleri Bakan Soylu çalışmaların tamamlanmasının ardından ne durumda olunacağına bakılacağını söyledi.

Kamuilanlari.com 

YORUMLAR

 • 11 Yorum
 • Gizli Olsun
  8 saat önce
  Zamanında bu feto yüzünden giremedik şimdide yaş şartına KPSS’ye takılıyoruz bizim mağduriyetimiz ne peki ?
 • Bayram YASTI
  12 saat önce
  Renk körlüğü mağdurlarından biriside benim jandarma uzman erbaşlığa başvurdum renk körlüğü dolayısıyla elendim pöh e başvurdum yine renk körlüğü ve en son bekçilik yine renk körlüğü engel sanki ben vatan hainiyim gerçi şimdi batan hainlerine bizden daha çok değer veriyorlar bilin istedim ha bide torpilim filan yok aynı benim durumumda olupta yerleşen varsa hakkım helal değildir komisyondan geçiren üyelerden ve referans olanlardan....
 • Burak yiğit
  21 saat önce
  Özel harekatta tamam bakın bordo bereli seçimlerinde bakım tamam anlarım tamam bunlar 4-4 lük olmak zorunda ama polislikte bekçilikte özellikle renk körlüğü ne alaka bunu çözemedim aksam 2 hırsız kovalarken biri yesil biri kırmızı olursa diyemi karıstırcaklar boya bakın kalıba bakın zekaya bakın aksam bekci dediğin sağlam adam olmalı cevik kalıplı gece bekciler bomba imhamı yapacaklar
 • Zeki
  1 gün önce
  16 yıl okumuş 2 üniversite bitirmiş artı özel sektörde çalışmış biri olarak söylüyorum bütün bunları bir kenara koyun sadece o ishihara testinde ki sayıların bazılarını okuyamiyoruz diye eleniyoruz.. Çözümü de yok bu şeyin herşeyi normal görüyorsun testte birkaç sayıyı goremiyorsun.2 sefer gittim mulakata bunu bile bile daha ilk test te renk körlüğünden elendik . O kadar maharetimiz var onlar test edilmedi bile sağlık olsun diyorum bir ümit ile düzenleme bekliyorum..
 • Buket dd
  2 gün önce
  Onlisans kpss 60 65 olmasi daha mantikli onlisanslara haksizlik edilmesin artik
 • Dadaş
  2 gün önce
  Acemi birliğim izmir yeni foça usta birliğim van jandarmo komando taburu 15 ay askerlik yaptım görmediğim yaşamadığım sıkıntı olmadı 1 ay bot çıkarmadım dağda gece gündüz görüntü aldım terörist unsurlara karşı mücadelemi verdim o zaman bana kimse demediki sen renk körüsün sen geri dur ama geçen ay bursa pomeme gittim bekçilik için ve renk körlüğünden elendim çünkü bekçiler gece operasyona çıkıyor gecenin 2 sinde yatağından kaldırılıp çatışmaya götürülüyor bu renk körlüğü kuralı kadar saçma bişe yok diğerlerine diyecek sözüm yok çünkü onların bi sınırı 60 puan dersin 50 niye olmuyo derler yaşı 32 dersin bu sefer 35 niye olmuyo derler
 • Seval
  2 gün önce
  Sayın bakanim ne olursunuz sizd3n tek ricam önlisans kpss 60 puana düşürülsün
 • armando33
  2 gün önce
  Renk körlüğü doğuştan gelen Allah vergisi bir rahatsızlık bunu fırsat olarak kullanmak ayıp renk koru insanda normal görüyor geçede gündüzde görüyor sadece renk kataloğunda bu farkına varila biliyor bu bence bir kusur olmamalı ama derlerse ki tavuk karası hi buna yapacak birşey yok bu da Allah vergisi ama gece karanlıkta etrafını görmüyor yada zor görüyor seçiyor ışıksız ortamda yanı diyeceğim o ki bu ülkede hakkıyla alın teriyle biryere gelemezsiniz çalıp çırpın hayatınızı yaşayın
 • Ülfet Özhan
  2 gün önce
  Sayın bakanım önlisans mezunlarına bir kolaylık yapın kapese puanları 60 olsun bakanım çok rica ediyorum saygılar
 • Esra
  2 gün önce
  Bakan soylu rica ediyorum kpss önlisans alım puanını 60 yapar mısınız? Önlisans lar olarak bizde 60 puanla alınma şansımızı denemek istiyoruz lütfen bizi de duyun ve gözardı etmeyin bizi. Saygı ve sevgiyle
 • Yonca kara
  2 gün önce
  60 bile çok düşük kpsssi iyi olanlara haksızlık oluyir