Gündem

Suriye’de Türk Kızılay Ekibine Saldırı: Şehidimiz ve Yaralımız Var

Suriye'de savaş mağduru sivillere yardım taşıyan Kızılay ekibinin bulunduğu araca yüzleri maskeli kişiler tarafından çapraz ateşle silahlı saldırı düzenlendi. Gerçekleştirilen saldırıda şehidimiz ve yaralımız olduğu belirtildi.

Söz konusu olay, sabah saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı ile terör örgütlerinden temizlenen El Bab bölgesine giden 3 kişilik Türk Kızılayı ekibinin bulunduğu araca, Çobanbey-El Bab bölgesi arasında plakasız iki araç içerisindeki yüzleri maskeli ve kamuflaj kıyafeti giymiş kişiler tarafından çapraz ateş açıldı.

ŞEHİDİMİZ VE YARALIMIZ VAR

Kızılay’a ait olduğu bilinen araca yönelik düzenlenen saldırıda Kızılay’ın El Bab Sevgi Mağazası’nda çalışan bir Kızılay personeli şehit oldu. Bunun yanı sıra araçta bulunan bir Kızılay görevlisinin yaralandığı vurgulandı. Saldırganların kaçmasının ardından yaralanan Kızılay görevlisi Çobanbey Hastanesine kaldırıldı ve tedaviye alındı. Hayati tehlikesi bulunmayan Kızılay görevlisinin Türkiye’ye sevk edileceği belirtildi.

KIZILAY BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık bir açıklama yaptı ve yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti. Söz konusu açıklamada Kerem Kınık açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Uluslararası hukukla korunması gereken, üzerinde belirgin bir şekilde Kızılay amblemi taşıdığı için uluslararası insancıl hukuka göre dokunulmazlığı bulunan Kızılay personeline yapılan alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum. Ülkemizin de çabalarıyla saldırganların en kısa zamanda yakalanacağına inanıyorum. Tüm Kızılay camiasına başsağlığı diliyorum”

Kızılay Başkanı, Kerem Kınık’ın saldırı haberinin ardından bölgeye hareket ettiği belirtildi.

İlgili Makaleler