Gündem

Tablo gittikçe kötüleşiyor! Sağlık Bakanı Koca’dan flaş çağrı!

Türkiye’de koronavirüs salgını gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bugünkü tablo verilerine bakıldığında giderek artmaya devam eden salgın, hayatımızı daha da kötüleştiriyor. Bir taraftan hastanenin doluluk oranları alarm verirken vatandaş, test kuyruklarında saatlerce beklemek zorunda kalıyor.

BAKAN KOCA’DAN FLAŞ UYARI

11 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tablo verilerine göre salgın, bugüne kadar ki en yüksek seviyesine çıkmış durumda. Hasta sayısında üç aşağı beş yukarı değişiklik olsa da, ağır hasta sayılarının giderek artması dolayısı ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan flaş çağrı yapıldı. Bakan durumun ne kadar kritik olduğuna, hastanelerde ki doluluk oranlarına dikkat çekmek için ‘’Sağlık çalışanlarımız hastane yükümüzü yönetilebilir seviyede tutmak için var gücüyle çalışıyor’’ ifadelerini kullandı.

AĞIR HASTA SAYISI GİDEREK ARTIYOR

Bugün tespit edilen hasta sayısı düne göre daha azdı ama ağır hasta sayısı hem düne göre hem de iyileşen hasta sayısına göre çok fazlaydı. Dün 3001 ağır hasta sayısı varken bugün bu rakam 3 bin 95’e çıkmış durumda. Bugün korona yüzünden ölenlerin sayısı ise 86 olarak açıklandı.

HASTANELER DOLU DİYEN DOKTORU GÖREVDEN ALDILAR

Dün, Pamukkale Üniversitesi araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısının ‘’Acil servisleri ve Covid servisleri tamamen dolu. Bir an önce sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi’’ sözlerinden dolayı görevinden alındığı haberleri yayıldı. Bugün ise Fahrettin Koca, bu söylemi üstü kapalı doğrularcasına ‘’ Sağlık çalışanlarımız hastane yükümüzü yönetilebilir seviyede tutmak için var gücüyle çalışıyor’’ ifadelerini kullandı. Bu bile durumun ne kadar kötüleştiğini vurgular cinsten…

ALINAN PASİF TEDBİRLER

Avrupa ülkelerinin birçoğunda Covid-19 salgınında vaka sayıları 20 binin üzerinde olduğu için ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye’de ise sadece hastanede yatan Covid hastalarının sayısı giderek 3 bine yaklaşmasına rağmen pekte sonuç getirmeyecek tedbir kararları alındı. Bazı büyükşehirlerde 65 yaş ve üstü vatandaşların 10:00 ile 16:00 arasında sokağa çıkmaları kısıtlandı. Ama bu kısıtlamaya da bazı esneklikler getirilerek kamu görevinde bulunan, tüccar, herhangi bir yerde çalışan kişiler muaf tutuldu.

Bakan Koca’nın gittikçe durumun kötüleştiğine dikkat çeken açıklamaları, sadece klişe uyarılardan başka bir şey değildi. Sosyal mesafe, maske ve hijyen uyarısı…

 

İlgili Makaleler