Ekonomi

Taksilerde fiyat yükseldi! Yeni tarife ne kadar?

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla taksi taşıma fiyatları yükseldi. Peki, 2 yıl sonra yapılan güncelleme ile yeni fiyat tarifesi ne kadar oldu? İşte İzmir’de güncel taksi fiyatı…

İzmir’de taksilerde fiyatlar yükseldi. İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla Temmuz 2018’den bu yana ilk kez kısa mesafe düzenlemesine gidildi, Artık İzmir’de taksimetre açılış ücreti 4.20 TL, kilometre ücreti de 4.30 TL olarak ödenecek. İndi bindi tarifesi ise 10 TL olarak verildi.

Kısa mesafe sorunu çözülmüş oldu

Fiyat düzenlemesinin 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında olduğunu İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, konuya ilişkin açıklamasında, “Bir önceki fiyat düzenlemesinin yapıldığı Temmuz 2018’den bu yana tüketici enflasyonu TÜFE oranı yüzde 30 civarında gerçekleşti. Kilometre ücretindeki artış ise 2 yıllık enflasyonun yarısı oranında, yaklaşık yüzde 16. Hem taksi kullanıcılarını hem de esnafımızı düşünerek UKOME tarafından böyle bir fiyat güncellemesine gidildi. Taksi müşterilerimiz ile esnafımızın en çok karşı karşıya geldiği kısa mesafe sorunu da çözüme kavuşmuş oldu. İstanbul’da 2 yıldır, Ankara’da da 1 yıldır uygulanan indi-bindi ücreti ile bu sorun ortadan kalkacak.” İfadelerini kullandı.

Zammın yapılma nedeni olarak, akaryakıt, lastik, yedek parça başta olmak üzere giderlerdeki artışlar gösterildi. İzmir’de taksilerde zam uygulaması 11 Ağustos Salı gününden itibaren geçerli olacak.

İlgili Makaleler