Gündem

Taksim’de meydana gelen patlama yetkilileri harekete geçirdi! E- devlet hesabınızdan kontrol edin! Adınız bir terör olayına karışmış veya üzerinize bir şirket açılmış olabilir!

Geçtiğimiz dönemlerde de karşılaşılan dolandırıcılık yöntemlerinin başında gelen kimlik kullanımı, birçok vatandaşın başını derde sokmuş ve vatandaşların zorlu süreçlerden geçmesine sebep olmuştu. Son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ve kötü niyetli kimselerin sayısının artmış olması sebebi ile oldukça fazla karşılaşılan bu durum, son olarak Taksim İstiklal Caddesi’nde düzenlenen ve 6 vatandaşın hayatına mal olan hain terör saldırısı ile gündeme geldi.

Kimlik bilgilerinin bazı kötü niyetli kimselerin ellerine geçmiş olması durumuna karşı vatandaşları uyaran yetkililer, kontrol işlemlerinin nasıl ve nereden yapılabileceğini açıkladı. Yetkililerin açıklamalarından sonra e- devlet sisteminde ciddi bir yoğunluk oluştu. Vatandaşlar kendi hesapları üzerinden gerekli sorgulamaları yapmaya başladı.

TERÖR OLAYINDA YASA DIŞI HAT KULLANIMI!

Geçtiğimiz günlerde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen hain bomba saldırısı, ülkeyi ayağa kaldırdı. 6 kişinin hayatını kaybetmesine, 80’i aşkın kişinin ise yaralanmasına sebep olan hin saldırıda, bombayı yerleştiren teröristin kullanmış olduğu telefon hattı ile arama kayıtları tespit edildi.

Teröristin diğer teröristler ile irtibata geçmek için kullanmış olduğu telefon hattın GSM bayisinden bir kişinin kimlik bilgileri kullanılarak yasa dışı yollar ile edinildiği ortaya çıktı. Üçüncü şahıslar aracılığı ile teröriste taşınan bu hat, kişisel verilerin korunması kanunun yok sayıldığını gözler önüne sererken yetkilileri de harekete geçirdi.

YETKİLİLERDEN E- DEVLET KONTROLÜ UYARISI!

Sık sık gündeme getirilen ve son terör saldırısı ile birlikte vatandaşlara ciddi uyarılar yapılmasına sebep olan dolandırıcılık durumu, yetkililerin gündeminde ilk sırada yer aldı. Konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Türkiye Bilişim Derneği İzmir Şubesi Hukuk Çalışma Grubu Genel Sekreteri Resul Göksoy, şu ifadeleri kullandı: “Kişisel verileri ele geçirilmiş olan kişilere bazen şantaj bile yapılabiliyor. Bu veriler, internetin karanlık alanlarında satışa sunulduğunda sahte kimlik üretiminde dahi kullanılabiliyorlar. Adına telefon hattı çıkarma veya şirket açma gibi eylemler bile söz konusu olabiliyor. Kimliğinizin fotoğrafını ya da fotokopisini bir yere ulaştırmadan önce de kimlik bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi mümkün olabilir. Bu neden ile düzenli olarak e- devlet hesabınız üzerinden adınıza şirket açılıp açılmadığını, hat satın alınıp alınmadığını kontrol etmenizde fayda var.”

İlgili Makaleler