Gündem

Tapu’da teknoloji dönemi başladı!

Gayrimenkul alım satımında yaşanacak mağduriyetleri önlemek için dijital sistemler uygulanamaya başlandı. Bu kapsamda devreye alınan Taputakas’ın yanı sıra Emlak Katılım da ‘ Tapu Güvenilir Hesap’ uygulaması da hayata geçirildi. Peki, Taputakas nedir? İşte cevabı

2020 yılında ev sahibi olmak isteyen vatandaşları ilgilendiren önemli gelişmeler yaşandı. Mülkiyet hakkı ve alım satımında yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Takasbank kolları sıvadı. Bu kapsamda Taputakas sistemi kullanılmaya başlandı. Ancak pek çok vatandaş Taputakas hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Peki, Taputakas nedir?

Taputakas nedir?

Sistem; mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi amacıyla,

Gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesi,

Tarafların güven probleminin bertaraf edilmesi,

Nakit taşıma riskinin ortadan kaldırılması,

Düşük maliyetle hızlı transfer kolaylığı

sağlanarak tüm taraflar açısından çağdaş, güvenli ve teknolojik bir altyapı ile zaman, işgücü ve maliyet avantajı yaratılması için Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde tasarlanmıştır.

Sistemin Avantajları

Satıcıya sağladığı avantajlar

Paranın sahte çıkması veya çalınması risklerinden sizi korur.

Satış bedelinin, alıcı tarafından Takasbank’a gönderildiğini ve Takasbank tarafından özel bir hesapta bloke edildiğini anlık olarak sorgulayabilirsiniz. Paranın bloke edildiğini gördüğünüzde tapuda imzanızı güvenle atabilirsiniz.

Tapuda işlem gerçekleştikten kısa bir süre sonra paranız, kayıt esnasında bildirdiğiniz hesabınıza EFT ile gönderilir.

Gayrimenkul satış bedeli bloke edildiği ve imza sonrasında otomatik olarak hesabınıza geçeceğinden alıcıya olan güven probleminiz ortadan kalkmış olur.

Bloke çek veya noter masraflarından kurtularak daha az maliyetle (70 TL) satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Basit ve kullanıcı dostu ekranlar sayesinde işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
İşlemin her aşamasında SMS ve elektronik posta ile bilgilendirileceğinizden süreç hakkında tam olarak bilgi sahibi olursunuz.

İşlemlerin her aşamasını www.taputakas.com.tr adresinden “Durum Sorgulama” ile kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Alıcıya sağladığı avantajlar

Nakdin taşınması esnasında paranın çalınması veya kaybolması risklerinden sizi korur.
Satış bedeli, tapuda işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçmeyeceğinden, satıcının tapuya gelmeme veya tapuda işlemi gerçekleştirmeme riskini ortadan kaldırır.
Gayrimenkul bedeli bloke edileceği ve satış sonrasında satıcı hesabına geçeceğinden satıcıya olan güven probleminiz ortadan kalkmış olur.

Basit ve kullanıcı dostu ekranlar sayesinde işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşlemin her aşamasında SMS ve elektronik posta ile bilgilendirileceğinizden süreç hakkında tam olarak bilgi sahibi olursunuz.

Bloke çek veya noter masraflarından kurtularak daha az maliyetle (70 TL) satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Satış işleminin iptal edilmesi durumunda, Takasbank’a gönderdiğiniz paranız, kayıt esnasında bildirdiğiniz hesabınıza iade edilir.

İşlemlerin her aşamasını www.taputakas.com.tr adresinden “Durum Sorgulama” ile kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Ücretler

Sistemin kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın 70 TL ücret tahsil edilmektedir. Bu tutar, tapu dairesinde işlem tamamlanmasa dahi iade edilmez.
Önemli Hatırlatma: Ücret alıcı ve satıcılar tarafından sisteme kayıt esnasında bildirilen hesaptan ve EFT açıklamasına E-Ödeme (Makbuz) numarası yazılarak gönderilmelidir. (Alıcı ücreti, dilerse alış bedelinin içerisine dahil ederek tek EFT ile gönderebilir)

İlgili Makaleler