Ekonomi

Taşıt kredilerinde geçen yıla göre 10,8 milyar lira artış meydana geldi!

Türkiye’de corona virüsü salgını sonrası kamu bankaları tarafından vatandaşlara uygun ödeme imkanlı taşıt kredileri verildi. Kamu bankasının bu hamlesinin de etkisiyle taşıt kredisi bakiyesi geçen yılın sonuna göre 10,8 milyar lira artarak 32 milyar liraya ulaştı.

Çin Wuhan’dan dünyaya yayılan corona virüsüne karşı Türkiye’de kamu bankaları vatandaşlar için çeşitli kredi kampanyalarını açıkladılar. Bu kapsamda Halkbank, Ziraat bankası ve Vakıfbank tarafından vatandaşlara uygun ödeme planlı taşıt kredileri verildi. Bankaların taşıt kredi kampayasının da etkisi ile taşıt kredilerindeki artış 9 ayda 11 milyar lirayı zorladı.

Nisan- Mayıs aylarında araç satışları geriledi

Yılın ilk 3 ayında sırasıyla 27 bin 273, 47 bin 122 ve 50 bin otomobil ve hafif ticari araç satılırken, salgının etkisiyle nisan ve mayıs aylarında araç satışları 26 bin 457 ve 32 bin 235 adetlere kadar geriledi.

Geçen yılın sonunda 21,2 milyar lira olan taşıt kredi bakiyesi, 2020’nin ilk çeyreğinde 1,8 milyar lira artışla 23 milyar liraya yükseldi. Kovid-19’un ekonomiyi olumsuz etkilemesiyle nisan sonunda taşıt kredi bakiyesi sınırlı düşüşle 23 milyar liranın altına gerilerken, mayıs sonunda tekrar 23,2 milyar liraya yükseldi.


Kamu bankalarının haziran ayında taşıt kredi faiz oranlarını tarihi düşük seviyelere çekmesi, otomotiv sektöründe de canlanmayı beraberinde getirdi. Haziran ayıyla birlikte taşıt kredilerinde güçlü büyüme görüldü. Taşıt kredilerindeki artış, haziran ve temmuzda aylık 2,3 milyar ve 3,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Ağustos- Eylül aylarında taşıt kredileri arttı

Ağustos ve eylül aylarında taşıt kredi faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin etkisiyle taşıt kredileri bir miktar ivme kaybetti. Ağustos ve eylül aylarında taşıt kredilerindeki artış sırasıyla 1,6 milyar ve 1,5 milyar lira oldu.

Yılın 9 aylık döneminde taşıt kredi bakiyesinde 10,8 milyar lirayla tüm zamanların en yüksek artışı görüldü. Taşıt kredi bakiyesi, eylül sonu itibarıyla 32 milyar liraya ulaştı.

Taşıt kredi bakiyesi, ikinci çeyrekte 2,4 milyar lira ve 3. çeyrekte 6,6 milyar liralık artış gösterdi.

En yüksek satış Temmuz ayında gerçekleşti

Kamu bankaları öncülüğündeki ucuz kredi imkanları otomobil ve hafif ticari araç satışlarına da yansıdı. Gerileyen faiz oranlarının etkisiyle haziranda araç satışları 70 bin 288 adede ulaştı. Temmuzda da otomobil ve hafif ticari araç satışı, 87 bin 401 adetle tüm zamanların en yüksek temmuz ayı satışı olarak kayıtlara geçti.

Ağustos ayında konut kredi faizlerindeki yukarı yönlü hareketin etkisiyle araç satışları 61 bin 533 adede geriledi. Geçen ay tekrar yükselen otomobil ve hafif ticari araç satışı, 90 bin 619 adetle tarihin en yüksek eylül verisi oldu.
2020 yılının 9 aylık sürecinde 493 bin 621 adet otomobil satışı gerçekleşti. Böylece 2019 yılında yapılan 479 bin 60 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı 2020’nin 9 ayı karşısında geride kalmış oldu.

İlgili Makaleler