Ekonomi

Taslak Tamamdı, Şimdi Sona Gelindi: Ek Gösterge O Tarihten İtibaren Yürürlüğe Giriyor! Emekli Maaşlarında 1.390; İkramiyelerde 50.150 TL Artış…

Bir süredir devam eden 3600 ek gösterge çalışmaları tamamlandı. 5 milyon memur ve memur emeklisinin etkileneceği 3600 ek gösterge kapsamında yaşanacak olan artışlar rakamsal olarak ortaya çıkarken; taslak halindeki önerge Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına gönderildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından son düzenlemelerin yapılarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelecek olan 3600 ek gösterge yasa tasarısı ile ilgili detaylar da bir bir ortaya çıkmaya başladı. Memur maaşları ve ikramiyelerinde yaşanacak olan artış ortaya çıkarken; yasanın geçeceği tarih de belli oldu.

Ek Gösterge Tamamlandı

İki ayrı taslak metin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına gönderilen 3600 ek gösterge tasarısı, dört meslek grubu ile dört yıllık üniversite mezunu olan kamu görevlilerini masaya yatırdı. Bunun yanı sıra iki yıllık ön lisans mezunlarını da ayrı bir düzlemde ele alan ek gösterge taslak metni, 2 yıllık bölümlerinden mezun olan öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini de gösterge artışı kapsamına aldı. Kamudaki tüm unvanların tek tek ele alındığı öğrenilen yeni taslakta; polis, din görevlisi, öğretmen ve hemşire dışında genel müdür yardımcısı, üniversite genel sekreter yardımcısı, il müdürü, bölge müdürü ve şube müdürü gibi unvanlar da kapsama dahil edildi. Ana dört meslek grubunun ek göstergesi 3600’e yükseltilecekken; diğer unvanlardaki artışın da 500-750 arası olacağı öğrenildi.

Ek Gösterge Emekli Maaşlarında 1.390; Emekli İkramiyelerindeyse 50.150 TL Artış Sağlayacak

15 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen 3600 ek göstergeyle birlikte değişecek olan somut rakamlar da ortaya çıktı. Özellikle memur maaşları ile emekli ikramiyelerini artıracak olan 3600 ek göstergenin aynı zamanda memur maaşlarında da oynama yapacağı açıklandı. Yapılan son açıklamaya göre, mevcut memur maaşlarında yükselme yaşanacak. Asıl fiyat artışını emekli maaşı ve ikramiyelerinde yapacağı öğrenilen ek göstergenin özellikle 30 yıl hizmeti olan hemşire, din görevlisi ve şube müdürünün emekli aylığında bin 390 TL artış sağlayacağı ve maaşları 5 bin 471 TL’den 6 bin 861 TL’ye çıkaracak. Aynı şekilde bu grubun ikramiyeleri ise, tamı tamına 50 bin 150 TL birden artacak. Yani şu an 197 bin 258 TL ikramiye alan bu görevliler, ek gösterge artışından sonra 247 bin 408 TL ikramiye alabilecek.

İlgili Makaleler