Ekonomi

TBMM Genel Kurulunda KYK Kredi Borcu Mağduriyetinin Giderilmesi Gündeme Geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda genç işsizlik ve KYK kredi borcu ödemeleri konusu gündeme geldi. Bu konu hakkında İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ açıklamalarda bulundu ve hali hazırda işsizlik sorunuyla baş başa olduğunu bu süreçte gençlerden KYK borçlarının yüksek faizle geri istendiğini belirtti. Ayrıca Ümit Özdağ açıklamalarında bu mağduriyetin giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ söz alarak önemli açıklamalarda bulundu. Özdağ açıklamalarında genç işsizlik ve KYK ödemelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gençlerin hali hazırda işsizlik sorunuyla baş başa olduğunu bu süreçte gençlerden KYK borçlarının yüksek faizle geri istendiğini belirtti. Ümit Özdağ açıklamalarının devamında bu mağduriyetin giderilmesi çağrısı yaptı.

Konu ile ilgili olarak Ümit Ödağ açıklamalarında genç işsizlik oranının yüzde 25 olduğunu belirtti ve öğrenim kredisi almak zorunda olan öğrencilerin erteleme başvurusu yapmaları durumunda karşılarına fahiş miktarda erteleme faizi çıkartıldığını vurguladı ve 21 bin lira alan öğrenciden 27 bin lira geri ödeme istendiğini gündeme getirdi.

YAPILAN AÇIKLAMA

KYK kredi ödemelerinin faizleri hakkında Ümit Özdağ’ın açıklamaları şöyle oldu:

Sayın milletvekilleri, bir diğer önemli konu da, üniversite mezunu öğrencilerimizin üniversite eğitimleri boyunca aldıkları KYK ödemelerinin geri ödenmesi noktasında yaşanıyor. Her şehirde üniversite kurmakla övünen hükümet yetkilileri mezun öğrenciye iş bulmaya gelince bir sessizlik içine gömülüyorlar. Genç işsizlik oranının yüzde 25 olduğu bir ülkede devlet, işsiz öğrenciden geri ödeme talep ediyor. Yandaş müteahhitlere uygulanan vergi indirimleri işsiz üniversite mezunu gençlere ne yazık ki uygulanmıyor. KYK öğrenim kredisi almak zorunda olan öğrencilerimiz ertele başvurusu yapmaları durumunda karşılarına fahiş miktarda erteleme faizi çıkartılıyor, 21 bin lira alan 27 bin lira geri ödeyecek.

“AĞIR BASKIDAN KURTULSUNLAR”

Üç aylık bir erteleme yapıldı ama haziran ayı başından itibaren tekrar bu gençlerden ödeme istenmeye başlandı. Halihazırda yüzde 25 olan genç işsizlik oranını göz önünde tuttuğunuzda bu işsiz kardeşlerimizden daha fazla, bu kadar yüksek faizle geri ödeme istemeyin, en azından bir seneliğine faizsiz şekilde bu geri ödemeler durdurulsun ki, çocuklar bu ağır baskıdan kurtulsunlar.

İlgili Makaleler