Personel Alımı

TBMM Harekete Geçti, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na İşçi Alımı İçin Düğmeye Basıldı! Kadro 10 Bin 750’ye Çıkacak, 4 Bin 750 İşçi Alınacak!

Kamu kurum ve kuruluşlarının mayıs ayı itibariyle başlattığı toplu işe alımlar devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) gerçekleşen görüşme esnasında ortaya çıktığına göreyse, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) 6 bin boş kadro daha eklenmesi planlanıyor.

TBMM İzmir Milletvekili Atila Sertel’in gündeme taşımasıyla birlikte ortaya çıkan TTK boş kadrolar, gündeme alındı. Konuyla ilgili pek çok milletvekilinin görüş belirtmesinin ardından TTK’nın kadrosunun artırılacağı ve bu kadrolar için de önümüzdeki günlerde alım yapılacağı öğrenildi.

TTK’da İşçi Kayıpları Var

İlgili komisyonda açıklama yapan İzmir Milletvekili Atilla Sertel, TTK’da işçi kaybı olduğuna dikkat çekti. Sertel’in konuyla ilgili açıklamalarında; “Benim bu madde üzerindeki konuşmam, işçi kayıpları üzerine. Siz de bunun bir bölümünü 2019’dan başlayarak karşılamak istediniz ama oradaki söyleminizde, cevabınızda ‘2019 yılında 1.500 işçi alınmıştı fakat bir kısmının çok kısa sürede işi bırakmaları sonucu…’ demişsiniz” ifadeleri yer aldı. Ardından durumu onaylayan Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ise, “1.500 pano ayak üretim işçisi alınmış ama Kurumdan da 2018 – 2020 yılına kadar 1.576 işçi emekli olmuş; yani bu 1.500 işçinin de zaten sanırım 300’ü ayrılmış Kurumdan, çalışmamışlar, yanlış bir planla maden dolayı madenciliği benimsemişler, alınmışlar, ayrılıp gitmişler, istifa etmişler ve şu anda da maalesef, Kurumda çalışan işçilerin 1.300’ü emekliliği hakketmiş bakın. Yani bu ne demektir? Üretim işçisi sayıları 7.400’lerden 6 binlere gerileyecek en kısa zamanda” dedi.

TTK Başkanı Konuştu: Kadro 10 Bin 750’ye Çıkacak

TBMM’de konuşan TTK Başkanı Kazım Eroğlu, mevcut kadroların artırılacağını belirtti. Güncel kadro sayısını 10 bin 750’ye çıkarmayı planladıklarını söyleyen Eroğlu, bu planın devreye girmesinin ardından 4 bin 750 işçinin daha alınması gerektiğini açıkladı. Eroğlu’nun konuyla ilgili açıklamalarında; “2009’dan günümüze kadar geçen süre içerisinde yeraltı işçiliklerinde yüzde 65, kömür kazı işçiliğinde yüzde 40 oranında azalma meydana gelmiştir. Yeni işçi alımına yönelik çalışmalara Bakanlığımız nezdinde devam edilmektedir. İşçi alımının yanı sıra önümüzdeki günlerde memur ve mühendis alımı da yapmayı planlıyoruz” dedi. Konuya ilişkin görüş bildiren Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz ise, söz konusu oturumda; “TTK’ye işçi alımı , mühendis alımı , kadrosunun büyütülmesi , genişletilmesi ve yatırım bütçesinin artırılması konusunda ısrarcı olacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler