EkonomiGündem

Tek Tek Hesaplandı ! İşte Yatırılacak Tutar ! Annelere En Düşük 9 Bin 299 Lira

Devlet tarafından annelere çeşitli destekler sağlanıyor. Doğum yapan annelere süt parası ödemesi yapılmakla beraber diğer destekler de sağlanıyor. Buna göre en düşük ödeme 9 bin 299 lira olacak.

Devlet, nüfusun yaşlanma hızının artması üzerine çeşitli destekler veriyor. Buna göre çocuk yapmaya teşvik etmek için annelere ‘çocuk parası’, ‘doğum (rapor) yardımı’, ‘süt ve emzirme parası’, ‘yarım gün çalışma desteği’ ve ‘kreş yardımı’ adı altında çeşitli ödeme yapılıyor.  Buna göre en az 9 bin 299 lira ödeme yapılıyor.

ANNELERE VERİLEN DESTEKLER

Kon ile ilgili olarak annelere çocuk parası ödemesi yapılıyor. Buna göre tüm annelere ilk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda da çocuk başına 150 lira veriliyor.

Doğum (rapor) parası, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne ise 17 bin 422 lira alacak. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izniniz biter bitmez ‘turkiye.gov.tr’den kontrol edebilirsiniz.

Annelere Verilen Destekler

Bununla beraber Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile süt parası ödemesi de yapılıyor. Annelere bu ödeme için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması gerekiyor.

Ayrıca annelere yarım gün çalışma hakkı da veriliyor. Bu bağlamda SSK’lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor.

Annelere verilen destekler kapsamında yeni gelişme oldukça okuyucularımızı sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir