EkonomiKamu Haberleri

Teklifler masaya yatırıldı! 2021 yılı asgari ücret net 3 bin 800 lira olsun!

2021 yılı asgari ücret belirleme için işverenler ile işçi sendikaları Çalışma Bakanlığı başkanlığında toplantılarını sürdürüyor. Bugün, işçi tarafından DİSK 2021 yılı asgari ücret teklifini sundu. DİSK, vatandaşın enflasyon değerlerini baz alarak asgari ücretin net 3 bin 800 olması gerektiğini belirtti.

10 MİLYON KİŞİ ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIIYOR

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu düzenlediği basın toplantısında kriz ve salgının emekçi sınıflarını yoksullaştırdığını belirtti. Asgari Ücret tespit sürecinin Türkiye’nin en büyük ücret pazarlığı olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Asgari ücret birçok Avrupa ülkesinde sembolik bir ücrettir ama Türkiye’de milyonların meselesidir. 10 milyon işçi asgari ücretin altında ve asgari ücrete yakın çalışmaktadır.” dedi.

ASGARİ ÜCRET 3.800 LİRA OLSUN

Çerkezoğlu, “Asgari ücret birçok parametreyi de belirlemektedir. Asgari ücret giderek ortalama ücret haline gelmiştir. Asgari ücret tümüyle vergi dışında bırakılmalı. 2021 yılı asgari ücreti net 3 bin 800 lira olmalıdır.” açıklamasında bulundu.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyonda işçi, işveren ve devlet kanadı 5 kişi ile temsil ediliyor.

Görüşmelerde ilk toplantı Bakanlık’ta yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardından dördüncü ve son toplantı yine Bakanlık’ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

İlgili Makaleler