Gündem

Telefon kullanan herkes artık depremi önceden öğrenebilecek!

Google 5.0 ve üzeri sürüme sahip Android telefon kullanıcılarının depremi önceden öğrenebileceğini açıkladı. Dünyanın önde gelen teknoloji şirketinden yapılan açıklamada, Android telefonların algıladığı sismik verilerin, Google’ın veri tabanında toplanacağı ve kullanıcılara bir uyarı mesajı gönderileceği belirtildi.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’deki vatandaşları sevindirecek bir gelişme yaşandı. En çok kullanılan arama motoru Google, Android telefon kullanıcılarının depremden önceden haberinin olacağını duyurdu. Reuters’ta yer alan habere göre; işletim sistemi 5.0 olan Adroid telefonlar, belirli sismik dalga etkinliklerini alacak ve bunu Google’a bildirecek. Google daha sonra bu verileri arama sonuçlarında kullanacak ve Californiya’daki Android kullanıcılarını doğrudan uyaracak. Dünyaki tüm ülkelerden veri alınsa da, uyarı bildirimleri yalnızca Californiya’daki kullanıcılara gönderilecek.

Yanlış sinyal ayırt edilebilecek

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; belirli bir alandaki çok sayıda kişinin telefonunun algıladığı sismik dalga özel bir sunucuya gönderilecek. Böylece yanlışlıkla bir sismik hareket algılarsa, Google bunun bir deprem olmadığını anlayabilecek.

Her yere uyarı verme imkanımız var

Google’ın destek aldığı deprem bilimi uzmanları tarafından yapılan değerlendirmelerde yanlış uyarılara rağmen akıllı telefonların mini-sismograflara dönüşmesinin faydalı olduğu belirtildi. Uygulamayı geliştiren UC Berkley’in sismoloji laboratuvarı direktörü Richard Allen ise konu hakkındaki açıklamasında, “Artık akıllı telefonun olduğu her yere, dünyanın neresinde olduğundan bağımsız, uyarı verme imkanımız var” ifadelerini kullandı.

Uygulama kullanıcıları bilgilendirmeye yarından itibaren başlayacak.

İlgili Makaleler