Ekonomi

Temmuz Ayı Maaşların Zam Ayı Olacak; Memur, Emekli, Asgari Ücretli Herkesi İlgilendiriyor! Bayram İkramiyelerine İlişkin De Gelişmeler Devam Ediyor…

Özellikle 3600 ek göstergenin tamamlanmasının ardından gözler tamamen hem memur cephesinde hem de emekli kesiminde temmuz ayında verilecek olan ara zamma dönmüş bulunuyor. Temmuz ayında enflasyon oranında zam alacak olan emekliler ile toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı oranının toplamında zam alacak olan memur ve memur emeklilerine ek olarak asgari ücretlinin de bir ara talebi ortaya çıkmaya başlıyor.

Enflasyonun hızla artması karşısında aldıkları maaşların erimesi asgari ücretlinin ara zam talebini daha gür bir şekilde seslendirmesine neden olurken, emekliler için temmuz ayı sadece maaş zammını ifade etmiyor. Kurban Bayramı ikramiyelerini de temmuz ayının başında alacak olan emekliler, gelecek olan zammın ikramiyeyi etkileyip etkilemeyeceğini de merak ediyor.

Temmuz Maaş Zamları İçin Geri Sayım Başlıyor

Haziran ayının başında açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), beş aylık enflasyon rakamlarına göre temmuz zammı hem emekliler hem de memur ile memur emeklileri için yüzde 35’i aşmıştı. Bu kapsamda yeni maaş zamlarını merakla bekleyen SSK (4A) ve Bağ-Kur (4B) emeklileri ile memur ve memur emeklilerine (Emekli Sandığı/4C) yeni bir haber daha verildi. Bu haber ile birlikte TÜİK’in haziran ayını da içerisine alan 6 aylık enflasyon rakamlarını 4 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacağı öğrenildi. 4 Temmuz’da SSK ve Bağ-Kur emeklileri ile memur ve memur emeklilerin alacağı zam kesinleşecekken; ek iyileştirme sinyalleri de verilmeye başlandı. Bütçenin izin vermesi halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın hem SSK ve Bağ-Kur emeklileri hem de memur ve memur emeklileri için yapmak istediği ek iyileştirmelerin de temmuz zammının hemen ardından açıklanacağı öğrenildi. Öte yandan temmuzda zam bekleyen asgari ücretli için henüz resmi bir adım atılmadı.

Bayram İkramiyesi De Temmuz’un İlk Haftası Hesaplara Yatıyor

Temmuz ayında sadece maaş zammı almayacak olan SSK (4A), Bağ-Kur (4B) ve Emekli Sandığı (4C) emeklileri, zamlı maaşlarının yanı sıra emekli ikramiyelerini de temmuz ayının ilk haftasında alıyor. Ramazan Bayramı’nda talep edilmesine karşın verilmeyen bayram ikramiyesi zammının Kurban Bayramı öncesinde verilmesini isteyen emeklilere henüz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan resmi bir açıklama gelmemiş bulunuyor.

İlgili Makaleler