Gündem

Terör ile Mücadele Kapsamında Yürütülen Eren Abluka-12 Operasyonu Devam Ediyor! 12 Terörist Etkisiz Hale Getirildi!

İçişleri Bakanlığı kapsamında Eren Abluka Operasyonları hız kesmeden devam ediyor, yurt içinde terör örgütüne göz açtırmıyor. Eren Abluka-12 operasyonunda 12 terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca çok sayıda sığınak, barınak ve mağara imha edildi.

PKK terör örgütü ile mücadele kapsamında, ARA-BUL-YOK ET stratejisi ile yürütülen Eren Abluka operasyonları 15 Nisan tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılmıştı. Operasyonun amacı, yurt içinde bulunan teröristleri etkisiz hale getirmek ve ülke gündeminden uzaklaştırmak olarak belirlenmişti.

Eren Abluka Operasyonları’na; Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando, Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timleri katılırken, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Şırnak, Tunceli, Mardin, Bingöl, Muş, Elazığ, Ağrı ve Hatay illerindeki teröristler ve terör faaliyetleri hedef alınıyor.

12 Terör Örgütü Mensubu Etkisiz Hale Getirildi

Terör ile mücadele kapsamında düzenlenen operasyonlarda, 1’i en çok aranan teröristler listesinde turuncu kategoride olmak üzere 12 terörist etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen teröristlerin 1’i Ağrı, 6’sı Hakkari ve 5’i Şırnak illerinde oldu.

Mağara, Sığınak ve Depolar İmha Edildi

15 Nisan ile 18 Mayıs tarihleri arasında, terör ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen bu operasyonlarda, çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken aynı zamanda terör örgütüne mensup olanların bulunduğu yaşam alanları da tespit edildi. Eren Abluka Operasyonları’nda toplam olarak 124 tane sığınak, 31 tane mağaza ve 16 tane de depo başarı ile imha edildi. İmha edilen depolardan, sığınaklardan ve etkisiz hale getirilmiş olan terör örgütü mensuplarının üzerinden;

  • 25 tane piyade tüfeği,
  • 231 tane el bombası,
  • 1.322 kilogram patlayıcı madde,
  • 29 tane el yapımı patlayıcı (EYP),
  • 1 tane RPG-7 roketatar,
  • 8 tane top mühimmatı ele geçirildi.

Eren Abluka Operasyonları ilerleyen günlerde de devam edecek.

İlgili Makaleler