Ekonomi

Ticaret Bakanlığı Uygun Fiyata Otomobil İhalesi Başlattı!

Koronavirüs döneminde 0 ve 2. el otomobil fiyatları cep yakmaya başladı. Bu durumda vatandaşlar nasıl uygun fiyata araç alabilirim sorusunu araştırıyor. Ticaret Bakanlığı, otomobil satışlarına başladı. Gümrüklerde el konulan otomobiller piyasa bedellerine göre daha düşük fiyata ihaleye çıkıyor. Bu fırsat, ihaleden kazandığınız aracınıza Türk plakası aldıktan sonra kullanabilme imkanı sunuyor. O otomobillerin listesi:

  • Mercedes Benz C180 2004 model 93 bin TL
  • Volkswagen Touran 2005 model 90 bin TL
  • Fiat Tempra 1994 model 14 bin 200 TL
  • Renault Laguna 1998 model 16 bin 500 TL
  • Volkswagen Passat 2004 model 72 bin TL
  • BMW 7.30 D 2004 model 161 bin 250 TL
  • Opel Astra 2004 model 49 bin 650 TL
  • Hummer 2003 model 506 bin 400 TL
  • Mercedes 250 D 1988 model 30 bin 75 TL

İhaleye kimler katılabilir?

18 yaşını doldurmuş, medeni hakları kullanma ehliyetine sahip ve kanuni ikametgahı bulunan herkes ihalelere katılabilir.

İhaleye kimler katılamaz?

İstekli veya vekil sıfatıyla işletme müdürlüklerine yapılacak ihalelere; a) İhalelere katılmaktan yasaklananlar, b) Tüm Bakanlık personeli ile bunların eşleri ve birinci dereceye kadar (birinci derece dahil) kan ve sıhri hısımları, (a) ve (b) bentlerinde sayılan şahısların sermayesinin çoğunluğuna sahip bulunduğu tüzel kişiler veya yönetim kurulunda görev aldığı tüzel kişiler, katılamazlar. (2) İşletme müdürlüğünde görevli iken bu görevlerinden ayrılmış olanlar görevlerinden ayrıldıkları tarihten itibaren yapılacak ihalelere bir yıl süreyle giremezler.

Nasıl teklif verilebilir?

Herhangi bir internet arama motorunda “e-ihale” kriteri ile arama yapmanız halinde karşılaşacağınız ilk sonuçlar e-ihale uygulamasına ait olacaktır. Diğer taraftan e-ihale sistemine www.eihale.gov.tr adresinden ve e-devlet üzerinden e-ihale uygulamasına erişilmesi mümkündür. Gerçek Kişi Üyelik İşlemleri: Elektronik ihaleye girebilmek için ana sayfadaki “Üye ol” bölümünden kayıt olunması gerekmektedir. Üyelik işlemleri e-devlet uygulaması aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir. Tüzel Kişi Üyelik İşlemleri: Bakanlığımız MERSİS uygulamasında tüzel kişi adına işlem yapmaya yetkili olan gerçek kişiler “Kurumsal” giriş yaparak ihalelere katılabilirler. Tüzel kişiler için ayrı bir üyelik işlemi gerekmemektedir.

Ayrıca ihaleler 3 iş günü bekletilmeyecek eşyada 1 iş günü boyunca teklife açık durumda bulunur ve bu süre boyunca üyeler ihalelere teklif verebilirler.

İlgili Makaleler