Gündem

Tik Tok’tan Yeni Karar! Artık Bunları Yapanlar Silinecek!

Dünyanın pek çok ülkesinden milyonlarca üyeye sahip olan Tik Tok uygulama ile ilgili yeni bir karar aldı. Sosyal medya platformu Tik Tok, politikalarını ihlal eden videoları tespit etmek için yapay zeka teknolojisinden faydalanacağını duyurdu. Yaklaşık bir yıldır test sürecinde olan yeni sistemle birlikte çıplaklık ve şiddet içerikli paylaşımlar dahil tüm sakıncalı içerikler otomatik olarak kaldırılacak.

Küçük yaştaki kullanıcıların güvenliğine ağırlık veren yeni algoritma başlangıçta şiddet, sansürlenmemiş içerik, çıplak görüntüler ve yasa dışı faaliyetler için çalışacak. Bu tarz içeriklerin yer aldığı video tespit edilir edilmez hemen yayından kaldırılacak. Gönderinin sahibi isterse buna itiraz edebilecek, Tik Tok kaldırılan içeriği manuel olarak değerlendirmeye alacak. Tik Tok, içerik üreticilerin paylaştığı bir videonun kural ihlali olup olmadığını yükleme esnasında tespit edecek.

Tik Tok kural ihlali

İlk ihlalin gerçekleşmesinin ardından içerik üreticiye öncelikle uyarı gönderiliyor. Aynı hatayı tekrarlamaması gerektiği bildiriliyor. Sonraki ihlallerden sonra ise üç aşamadan oluşan bir yaptırım silsilesi devreye giriyor:

  • İhlalin ciddiyetine ve önceki ihlallere bağlı olarak hesabın video yükleme, yorum yapma veya profilini düzenleme özelliği 24 veya 48 saat süreyle askıya alınacak.
  • Bir hesabın 72 saat veya bir haftaya kadar yalnızca salt görüntüleme özelliği aktif olacak. İçerik yayınlayamayacak veya yayınlayanlarla etkileşime geçemeyecek.
  • Birkaç ihlalden sonra, hesabının yasaklanma eşiğinde olup olmadığı kullanıcıya bildirilecek. Davranış devam ederse hesap kalıcı olarak kaldırılacaktır.

 

İlgili Makaleler