Kamu Haberleri

TOKİ 2021 başvuruları ne zaman? 2021 100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?

2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına göre, TOKİ tarafından 2020 sonuna kadar 102 bin konut üretilmesi hedeflenirken, 2021’de de 100 bin sosyal konutun inşası öngörüldü. Bu nedenle vatandaşlar tarafından 2021 başvurularının ne zaman yapılacağı merak ediliyor. Peki, TOKİ 2021 başvuruları ne zaman? 100 bin sosyal konuta kimler başvurabilir?

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşları sevindirecek bir gelişme yaşandı. 2021 2021 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’da TOKİ hedeflerine de yer verildi. Buna göre, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 2020 sonuna kadar 102 bin konut üretilmesi hedeflenirken, 2021’de de 100 bin sosyal konutun inşası öngörülüyor. Peki, 2021 yılı TOKİ başvuru şartları ve tarihi belli mi?

2021 TOKİ başvuruları ne zaman?

TOKİ 2021 başvuru tarihlerine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 100 bin sosyal konut projesine ilişkin gelişme olduğu zaman haberimizde vereceğiz. Peki, TOKİ başvuru şartları nelerdir?

TOKİ başvuru şartları nelerdir?

2019 yılında ilan edilen 100 bin sosyal konut projesine başvuru şartları şöyleydi:

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

1. T.C. vatandaşı olması,

2. Proje il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

3. Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç).

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya Toplu Konut İdaresinden Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.

4. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

5. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

6. Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

7. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacak şekilde satılacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ” ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

İlgili Makaleler