Ekonomi

TOKİ indirim kampanyası başlıyor! Son başvuru ne zaman?

TOKİ tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına güzel haberi verdi. TOKİ’den yapılan açıklamada 21 Ekim tarihinde indirim kampanyasına başlanacağı bildirildi. Peki ne kadar indirim yapılacak? Kampanyaya son başvuru ne zaman?

Ev sahibi olmak isteyen binlerce vatandaş TOKİ’ye başvuruda bulunuyor. TOKİ’den konut ya da işyeri almaya hak kazanan vatandaşlar borçlarını da erken ödemek istiyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı borcunu erken kapatıp, tapuyu daha kısa sürede almak isteyenlere müjdeyi verdi. Buna göre 21 Ekim tarihinde vatandaşlar erken ödeme için başvuruda bulunabilecekler. Peki, son başvuru ne zaman? Ne kadarlık indirim yapılacak?

Ne kadar indirim uygulanacak?

Borcunu peşin ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için yüzde 20 oranında indirim yapılacak. Yüzde 20 indirim kampanyasından bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabilecek. Borcun tamamını kapatamayacak vatandaşlar borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 20 indirim kampanyasından faydalanabilecek.

Son başvuru ne zaman?

Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları 21 Ekim – 19 Kasım 2020 tarihleri arasında ilgili bankaya başvuruda bulunabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.

İndirim kampanyası şartları

İndirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor.

Kampanyadan, satışları 2019 yılı haziran ayının sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksitleri en geç 2019 yılı haziran ayı sonu itibarıyla başlamış olan konut ve iş yerleri alıcıları yararlanabilecek. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasından yararlanamayacak.

Kampanyadan faydalanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecekler.

İlgili Makaleler