Ekonomi

TOKİ’den Konut Almak İsteyenlere Müjde Direk Başkan Ömer Bulut’tan Geldi: 100 Bin Konut Daha Yolda! Başvurular Başlayacak…

Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yeni bir proje için harekete geçti. Geçtiğimiz gün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde konuyla ilgili komisyonda açıklama gerçekleştiren TOKİ Başkanı, vatandaşlara kürsüden 100 bin sosyal konutun daha yolda olduğunun müjdesini vermişti. O müjdeye ilişkin detaylar belli olmaya başladı.

Pandemi döneminde satışlarını erteleyen ancak sosyal konut yapımlarını ertelemeyen TOKİ, bu sene her zamankinden daha fazla konut satışa çıkardı. Kuralı ve ihaleli olarak iki ayrı satış yöntemi belirlemiş olan TOKİ, bu sene için Erzurum’dan Bursa’ya birbirinden farklı 16 ilde tamamlanmış olan sosyal konutlarını satışa çıkaracağını duyurdu. Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde gerçekleşecek olan kuralı satışlara ek olarak TOKİ’den yeni 100 bin sosyal konut müjdesi daha geldi.

2022 TOKİ Başvuruları Başladı

Temmuz ve ağustos ayında gerçekleşecek olan kuralı satışlar için il il başvuruları almaya başladıklarını duyuran TOKİ Başkanı Ömer Bulut, TBMM’de gerçekleştirdiği sunum esnasında ev sahibi olmak için fırsat bekleyen alt ve orta gelir grubuna mensup olan ailelere yeni bir haber verdi. 100 bin yeni konutun yapımının ağustos ayında başlayacağını duyuran Ömer Bulut, konuya ilişkin; “Bu yılın ağustos ayında yeni bir sosyal konut kampanyası başlatılacaktır. Buradaki konut sayısı da en az 100 bin olacaktır. İl il, şehirlerimizin talepleri doğrultusunda ve proje yerlerini de seçmek suretiyle hazırlıklarımızı tamamladık, inşallah ağustos ayı içerisinde de bu yeni 100 bin konut projemizi açıklayacağız” sözlerini kullanarak, sosyal konut için bekleyen vatandaşlara tarih de verdi.

TOKİ, Pandemi Dinlemedi

Aynı toplantıda TOKİ’nin şimdiye dek yapımı gerçekleştirdiği konutlara da değinen TOKİ Başkanı Ömer Bulut; “Herkes için konut’, ‘insanca yaşam’ ve ‘ekonomik olarak ulaşılabilir konut’ hedefleri doğrultusunda 1 milyon 100 bin yaptık. Dünyada yaşanan pandemi ve ekonomik krizlere rağmen son üç yılda nitelikli ve yatay mimariyi esas alan yaklaşık 213 bin konut sosyal donatılarıyla birlikte şehirlerimize kazandırılmış, 137 bin konutun da teslimi bu süreçte gerçekleştirilmiştir” dedi. Ardından TOKİ’nin ulaştığı pazar payını kamuoyu ile paylaşan Başkan Bulut; “2021 yılında Türkiye genelinde ilk el konut satışlarında TOKİ’nin payı ilk defa yüzde 13,8’e yükseltilmiştir. 50 bin olan yıllık konut üretimi miktarı da ortalama 70 bine çıkarılmıştır” diye konuştu.

İlgili Makaleler