Genel

Toplu Taşıma Araçlarından Ücretsiz Yararlanacaklara İki Kamu Personeli Daha Eklendi!

Daha önce toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma imkanına yönelik yapılan değişikliğe bir yenisi daha eklendi. Açıklanan düzenlemeye göre, toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek kişilere jandarma ve sahil güvenlik personelleri de eklendi.

Toplu taşıma araçlarına dair düzenlemelerin bulunduğu kararda yapılan değişiklikle, jandarmada ve sahip güvenlikte çalışanlar, toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek. Toplu taşıma araçlarını kimlerin ücretsiz kullanabileceğine dair yapılan güncellemenin 2002/3654 sayılı Karardaki maddesi ise şu şekilde:

“Belediyeler ile bunların kurdukları birlik, müessese ve işletmelerce yürütülen toplu taşım hizmetlerinden faydalanmayla sınırlı olmak üzere eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personeli, emniyet hizmetleri sınıfı personeli, T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapan postacı ve dağıtıcılar ile basın kimlik kartı sahipleri, belediye zabıtası kadrosunda görev yapan personel bu konuda yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar 08/01/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır. ”

9 MAYIS İTİBARİYLE ÜCRETSİZ KULLANABİLECEKLER

Bu kararda yapılan güncelleme 9 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşmiştir ve Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Yayınlanan değişiklikte, jandarmada ve sahip güvenlikte çalışanlar, toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilecek. Fakat bu düzenleme, yalnızca belediyelerce yürütülen toplu taşıma araçları için geçerli olacak. Bu doğrultuda aynı uygulama, Başkentray, Marmaray ve İzban seferleri için geçerli değildir.

24 Mart tarihinde yapılan değişiklikle sağlık personellerinin 31 Mayıs 2020 tarihine kadar, Başkentray, Marmaray ve İzban seferlerini de kapsayacak şekilde bütün toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabileceği belirtildi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler