Kamu Haberleri

Toplu taşımalarda HES kodu zorunluluğu ne zaman başlıyor?

İstanbul’da ki toplu taşıma araçlarına binmek için HES kodu gerekecek. Otobüs, metrobüs, tramvay, feribot, metro ve diğer tüm toplu ulaşım araçlarını kullanmak isteyenlerden HES kodu istenecek. Ayrıca, Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir. Peki, HES kodu nasıl alınır? Toplu taşımalarda HES kodu zorunluluğu ne zaman başlıyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi;

TOPLU TAŞIMALARDA HES KODU ZORUNLULUĞU 15 OCAK 2021’DE BAŞLIYOR

HES Kodu Eşleşmemiş İstanbulkartlar 15 Ocak’tan İtibaren Toplu Ulaşımda Kullanılamayacak.

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 önlemleri kapsamında aldığı kararda toplu ulaşımda HES kodu kontrolü yapılması zorunlu hale getirildi. Halk sağlığını güvence altına alan bu karar ile birlikte, pandemi döneminde, şehir içi ulaşımının daha güvenli hale getirilmesi hedeflenmektedir.

TEMASLI KİŞİYE GEÇİŞ İZNİ VERİLMEYECEK!

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hes Kodu’nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın
https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmen yeterli.

HES Kodumu İstanbulkart’ım ile Nasıl Eşleştiririm?

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgilerini ve telefon numaranı https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlayabilirsin.

 

İlgili Makaleler