GündemKamu Haberleri

Torba Yasa İle İkinci Maaş İmkanı ve Kısa Çalışma Ödeneği

Corona virüsü nedeniyle çeşitli tedbirler alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda bazı kanunlara ilişkin kararlar alınırken torba yasa ile ikinci maaş ödeneği ve kısa çalışma ödeneği gündeme geldi.

TBMM Genel Kurulunda görüşülen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Konu ile ilgili olarak kanun teklifinde çeşitli düzenlemeler ve kısa çalışma ödeneği ile ikinci maaş imkanı gündeme geldi.

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ DÜZENLEMESİ

Kanun teklifinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, afet ve acil durumlarda arama, kurtarma ve müdahale faaliyetleri kapsamında, 112 Acil Çağrı merkezlerinde yapılan çağrılarda telefon abone ve konum bilgileri karşılanabilecek.

Bununla birlikte afetler nedeniyle afet yaşanılan yerlerde elektrik ve/veya doğal gaz tüketim beldelerinin bir yıla kadar ertelenmesine Cumhurbaşkanı tarafından karar verilebilecek.

İKİNCİ MAAŞ ÖDEMESİ İMKANI

Ayrıca kanun teklifi kapsamında Türk Standartları Enstitüsü belirli süreli, geçici ve özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerde yurt içi ve yurt dışında iş akdiyle enstitü dışından personel çalıştırabilecek.

Kısa Çalışma ve İkinci Maaş Ödemesi Gündeme Geldi
Kısa Çalışma ve İkinci Maaş Ödemesi Gündeme Geldi

Kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra ikinci maaş imkanı da gündeme geldi.

Buna göre 5 bin iş günü ve 20 yıl sigortalılık süresini dolduran vazife ve harp malulü gazilere ikinci maaş bağlanması imkanı getiriliyor.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara Bireysel Emeklilik imkanı getiriliyor.

Semerkand Bilim ve Medeniyet Üniversitesi adı İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilecek. İşsizlik Fonu’na destek veriliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Torba yasa ile Yivli silah reklamlarına ceza geleceği gibi kısa ikinci maaş imkanının yanı sıra kısa çalışma ödeneği için de düzenleme gündeme geldi.

Bu bağlamda işçinin kısa çalışma başlama tarihinden önceki son 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan son üç yıl içinde 450 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödenmiş olması şeklinde uygulanacak.

ÇALIŞANLARIN YÜKÜMLÜLÜĞÜ

20 günlük çalışma süresi 8 güne indirilmekte ve daha önce eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek zorunda olanlar için düzenleme yapıldı.

Bu kişilerden ay içerisinde 9 günden 20 güne kadar çalışanların bu yükümlülüğü ortadan kaldırılıyor.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir