EkonomiGündem

Torun parası ödemeleri başladı! Torunu olanlara 425 TL ödeme yapılıyor: Hemen paranızı alın

Torununa bakanlara torun parası adı altında para ödemesi yapıldığı paylaşıldı. Torununa bakanlara nakit para desteği sağlanacağı ifade edildi. Bu ödemeler hakkında bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda ödeme detayları paylaşılırken başvuruların da nasıl ve nereye yapılacağı paylaşıldı.

425 TL ÖDEME YAPILIYOR

Annelerin doğum sonrasında yeniden iş hayatına dönmek için devletten toruna bakma parası alarak büyükanne veya büyükbabalarına bu işi devredebilecekleri belirtilirken torununa bakanlara Bakanlık tarafından para ödemesi yapıldığı ifade edildi.

Bu destek halk arasında torun desteği olarak biliniyor. Başvuru yapıp bu ödemeyi almaya hak kazananlara 425 TL ödeme yapılıyor ve bu ödemeler PTT üzerinden alınabiliyor.

BAŞVURU DETAYLARI

Torununa bakan büyükannelere devlet tarafından verilen desteklerin geri ödemesiz olduğu belirtilirken büyükannenin çocuk bakımını engelleyecek fiziksel veya ruhsal rahatsızlığının olmaması gerektiği paylaşıldı. Ayrıca başvuru yapacak olanların Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden ve başvuru formuna ek belgelerin eklenmesi gerektiği bildirildi.

Bununla beraber sağlık raporu ile beraber ikamet edilen ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yada Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüklerine başvuru başvuru yapılabileceği paylaşıldı.

GEREKLİ ŞARTLAR

Vatandaşların torun bakım parası alabilmeleri için bazı şartlara da haiz olmaları gerektiği belirtilirken kişinin T.C vatandaşı olup 18 yaşından büyük olması gerektiği büyükannenin 65 yaşından küçük olması gerektiği başvuru tarihi itibariyle bakımı üstlenilecek olan çocuğun 3 yaşını doldurmamış olması, anne ve babanın ücret gelirinin limiti aşmaması ve annenin işvereni ile üçüncü dereceye kadar akrabalığının bulunmaması gerektiği bildirildi.

İlgili Makaleler