Gündem

Trafik Cezasına Öyle Bir İtiraz Etti Ki, Ceza İptal Edildi! Bu Karar Emsal Oluşturacak, Sürücülerin Mutlaka O Noktaya Dikkat Etmesi Gerekiyor!

Her geçen gün artan fiyatları nedeniyle vatandaşların korkulu rüyası haline gelmiş olan trafik cezaları ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Kendisine kesilen trafik cezasına itiraz eden Avukat Aslan Sezgin, mahkemeyi kazandı ve trafik cezasını ödemekten de kurtuldu.

Açtığı davada trafik cezasının kendisine haksız yere kesildiğini kanıtlayan Avukat Aslan Sezgin, vatandaşa emsal oluşturacak bir dava kazandı. Seyir halindeyken telefon ile görüşme yapmaktan ceza alan Aslan Sezgin’in cezası ise, mahkemeyi kazanmasıyla birlikte iptal edildi.

Trafik cezasına itiraz etti, itirazı haklı görüldü

Vatandaşların sıklıkla karşılaştığı trafik cezalarından biri olan aracın seyir halindeyken telefon ile konuşma cezası, geçtiğimiz aylarda Avukat Aslan Sezgin’e kesildi. 10 Şubat 2022 tarihinde Torbalı’nın Ayrancılar kavşağı yakınlarında 35 TVY 37 plakalı araç ile seyir halindeyken telefon ile görüşme nedeniyle trafik cezası ile karşılaşan Avukat Sezgin, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 116’ncı maddesi gereğince 427 TL trafik cezası yedi. Bu cezayı yargıya taşıyan Sezgin, seyir halindeyken elinde telefon ile görüştüğüne dair herhangi bir fotoğraf ve video kaydı bulunmaması nedeniyle itiraz etti. Otomobilinde yer alan bluetooth hoparlör sistemiyle görüşmeleri yaptığını dolayısıyla da seyir halindeyken telefon ile görüşme yapmadığını belirterek 427 TL’lik ceza için Torbalı Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapan Avukat Aslan Sezgin’in itirazı kabul edildi. İtirazı da gerekçeyi de haklı bulan mahkemem Aslan Sezgin’e kesilen 427 TL’lik trafik cezasını kaldırma kararı aldı.

Avukat Sezgin, Kararı Değerlendirdi

İtiraz ettiği cezaya ilişkin verilen kararı değerlendiren Avukat Aslan Sezgin, bu kararın emsal nitelik taşıması açısından oldukça önemli olduğunu belirtti. Sezgin’in konuyla ilgili değerlendirmelerinde; “Otomobilimde seyir halindeyken telefon kullandığıma ilişkin tarafıma ceza yazıldı. Bana tebliğ edilen cezaya denetlenebilir olmadığı gerekçesiyle aracımda bluetooth teknolojisinin bulunduğunu belirterek, itiraz ettim. Mahkeme itirazımızı uygun bulup, cezayı iptal etti. Telefonla görüşülürken herhangi bir fotoğraf veya videonun olmaması, cezanın keyfiliğini doğurabilecekti. Sonuçta itirazımız haklı bulundu. Emsal olması açısından da önemli bir karar. Buna benzer kararların da çıkacağına da eminim” ifadeleri yer aldı.

İlgili Makaleler