Gündem

Trafikte araç kullananlar dikkat! 8 gün içinde yaptırmazsanız 1083 TL ceza!

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ticari araç kullananlar için psikoteknik test zorunlu hale getirildi. Sürücülere testin yaptırması ve rapor alınması için tanınan süre ise 26 Haziran’da doluyor. Önümüzdeki 8 gün içinde rapor almayan sürücülere ise 1083 TL ceza kesilecek.

2019 Kasım ayında yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi ile birlikte ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste girip rapor alması zorunlu hale getirildi. 1 Ocak 2020 tarihinden 26 Haziran 2020 tarihine kadar sürücülere raporlarını almaları için süre verildi.

Türkiye’de 2,2 milyon ticari araç sürücüsü içinden 1,4 milyon kişi psikoteknik teste girip rapor almak için başvuru yaptı. Ancak 800 bin kişi henüz başvuruda bulunmadı. 26 Haziran tarihinde başlatılacak denetimler ile Psikoteknik Muayene ve Değerlendirme Raporu bulunmayan sürücülere ise 1083 TL ceza kesilecek.

Psikoteknik test nasıl yapılıyor?

Ticari araç sürücülerine bilgisayar ortamında 60 ile 90 dakika arasında test uygulanıyor.
Psikologlar eşliğinde sürücülere, sürekli dikkat, muhakeme, koordinasyon, seçici dikkat, hız mesafe tahmin, çarpışma tahmin, görsel algı bellek, kişilik, görsel süreklilik, çevresel görsel görüş, tepki hızı ve trafiğe ilişkin görüş testi yapılıyor.

İlgili Makaleler