Gündem

TRT EBA TV Canlı Yayın Frekansları Ve Merak Edilen Her Şey

Corona virüs (Covid-19) sebebiyle uzaktan eğitim yapılmaya başladı ve bunun için de EBA TV canlı yayınları hem öğrenciler hem de veliler arasında en çok aratılan başlıklardan biri oluyor. Öğrenciler ve veliler EBA TV frekans ayarları nedir ve EBA TV frekans ayarları nasıl yapılır sorularına cevap arıyor. Her yaştan ve sınıftan öğrenci, TRT EBA TV izleyerek müfredatlarındaki konulara hakim olmak için uğraşıyor. Bu haberimizde de merak edenler için de EBA TV canlı yayınları hakkında bütün sorulara cevap vereceğiz.

Uzaktan eğitim sürdüren öğrenciler için TRT EBA TV ilkokul, ortaokul, lise canlı yayın akışı sağlanıyor. Her yaştan ve sınıftan öğrenciler, frekans ayarı yapmaya gerek duymadan EBA TV canlı yayın derslerini internetten erişebiliyorlar.

EBA TV İlkokul, 1., 2., 3., 4. ve 5. sınıfların müfredatını içeriyor. EBA TV Ortaokul ise 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerne yönelik dersler barındırıyor. Merak edilen bir diğer soru da frekansa gerek kalmadan internetten EBA TV Canlı yayını nasıl izlenir oldu. İşte, TRT EBA TV İlkokul, ortaokul ve lise canlı yayın linkleri:

BÜTÜN TRT EBA TV CANLI YAYIN LİNKLERİ

Paylaştığımız linklerden hangi sınıftaysanız uygun olanı seçerek EBA TV canlı yayınlarını takip edebilirsiniz.

EBA TV İLKOKUL İZLE

EBA TV ORTAOKUL İZLE

EBA TV LİSE İZLE

EBA TV İZLE

Corona virüs nedeniyle normalde olan yüz yüze eğitimin yerine uzak eğitim sistemine geçildi. İkinci haftasına girilen sistemde her yaştan ve sınıftan öğrenci, uzaktan eğitim için oluşturulan TRT EBA TV ve MEB EBA’dan eğitimlerine devam ediyor. EBA TV’lerde üç farklı kademe bulunuyor ve bunlar; EBA İlkokul, EBA Ortaokul ve EBA Lise olarak ayrılıyor. EBA TV canlı yayınlarını hem uydu üzerinden frekans yoluyla izleyebiliyorsunuz hem de internetten takip edebiliyorsunuz. MEB EBA TV İlkokul ve lise canlı yayınları ise şu şekilde:

TRT-EBA TV’de ilkokullar için hazırlanan Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi ve İngilizce ders canlı yayınlarının yanı sıra, “Yetiştirme Programı” ad altında Türkçe ve matematik dersleri veriliyor. Dersler, 20’şer dakika sürüyor ve ders aralarından 10 dakikalık etkinlik zamanları ayrılmış bulunuyor.

Ortaokul seviyesinde ise Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi ve İngilizce dersleri bulunmaktadır. İmam Hatip ortaokulu öğrencileri için de ek olarak Arapça dersleri veriliyor. Lisede ise tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin yayınları vardır. Yine aynı şekilde İmam Hatip lisesi’nde eğitim gören öğrenciler için de diğer temel ders yayınları yapılıyor.

Canlı yayın dersleri, TRT-EBA TV İlkokul ve TRT-EBA TV Ortaokul’da sabah saat 09.00’da başlayıp 13.30’a kadar devam ediyor. Ayrıca kaçıranlar veya tekrar etmek isteyenler için saat 13.30- 17.30 ve 17.30- 21.30  zaman dilimlerinde de iki kez tekrar yayın ekrana geliyor.

TRT-EBA TV Lise’de ise müfredatlarındaki ders ve konu sayısının diğer seviyelere göre daha fazla olduğu için yayınlar sabah 09.00’da başlayıp 14.30’a kadar sürüyor. Yine kaçıranlar veya tekrar etmek isteyenler için saat 15.00-21.00 arasında da EBA TV Lise’de tekrar yayınları yapılıyor.

FREKANSLARI

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, EBA TV için TRT üzerinden 3 ayrı kanal 6 ayrı frekansta yayın gerçekleşecek. Bunların 3’ünün HD yayın ve 3’ünün de SD yayın alt yapısıyla olmasına karar verildi. Milyonlarca öğrenci için EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise ile 23 Mart 2020 tarihinde uzaktan eğitime başladı.

Uydu:

Kanal: Trt Eğitim HD/1/2/3

Frekans: 12083 H 13750

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT – EBA TV İlkokul HD, TRT – EBA TV Ortaokul HD, TRT – EBA TV Lise HD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametreleri ile yayın gerçekleştirmektedir. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT – EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT – EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT – EBA TV Lise HD 88. kanaldan canlı yayınlar takip edilebilir.

UZAKTAN EĞİTİM NASIL İŞLİYOR?

Her yaştan ve sınıftan öğrenciler, TRT – EBA TV’den ve eba.gov.tr üzerinden yayın akışını takip ederek, kendi seviyelerine uygun canlı yayın saatlerini takip ederek uzaktan eğitim sistemini uyguluyor ve belirli saatler dışında ekran başında olmak gerekmiyor.

EBA TV TEKRARI VAR MI VE VARSA NE ZAMAN?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kaçıranlar veya tekrar etmek isteyen öğrenciler için aynı kanalda ve aynı gün içerisinde 1 veya 2 kez tekrar oluyor. Tekrar olan yayınları da eba.gov.tr ve TRT internet sitelerinden ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca eba.gov.tr üzerinden de yayınlanan derslerin içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir