Gündem

TÜBİTAK Corona Virüsü Aşısı İçin Tarih Verdi

Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin önemli açıklamalarda bulundu ve 2021 Mart tarihinde aşının çıkmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca Şaban Tekin açıklamalarında her şey yolunda giderse, hem teknik hem bürokratik anlamda işlerin yolunda gitmesi durumunda bu aşıyı yapabileceklerine inandıklarını vurguladı.

Türkiye Platformu tarafından yürütülen aşı çalışmaları hakkında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal çok önemli açıklamalarda bulundu. Mandal açıklamalarında çok hızlı bir şekilde ilerlediklerini hem aşıda hem de ilaçta güzel sonuçlar elde etmeyi başardıklarını vurguladı.

“ÇOK HIZLI İLERLEDİK”

Bu konu hakkında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Mart ayından itibaren biz bu süreçle karşı karşıyayız. Aralık ayında bu süreç daha Türkiye’ye gelmeden evvel bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sağlık alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık bir kaynak ayrılmıştı. Türkiye Kovid19 Platformu’nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10’u tedavi ve ilaç, 8’i de aşı alanında. Biz 9 ay gibi bir hedef koymuştuk. Mayıs ayında sizlerle bir araya geldiğimizde yaz aylarında ilaçla ilgili, yıl sonunda da aşıyla ilgili güzel haberler vereceğimizi söylemiştik. Çok hızlı bir şekilde ilerledik. Hem aşıda hem de ilaçta güzel sonuçlar elde etmeye başladık. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız iki gün önce hem ziyarette bulundular, hem açılış gerçekleşti. Bu konuda teknik anlamdaki bilgileri de sizlerle paylaşıyor olacağız.”

AŞININ ÇIKACAĞI TARİH

Aşının ne zaman çıkacağı hakkında Türkiye’deki 8 aşı ve 10 ilaç projesinin koordinatörü Gen Mühendisi ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin önemli değerlendirmelerde bulundu. Tekin şu ifadeleri kullanarak tarih verdi:

“Özellikle ilaç projelerinde, yeni ilaç konumlandırmaya kadar projeler var. Artı bir de yerli sentez amacı devam eden projelerimiz var. İki aşımızda hayvan aşamasını geçtik. Klinik çalışma için bir tanesini etik kuruluna aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. İlk önce faz1 başlayacak. Aşının yan etkisinin olmadığını göreceğiz orada. Arkasından faz2 ve 3 gelecek. Bizim hedefimiz 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkmasını bekliyoruz. Her şey yolunda giderse, hem teknik hem bürokratik anlamda işlerimiz yolunda giderse biz bu işi yapabileceğimize inanıyoruz.”

İlgili Makaleler