Ekonomi

TUİK açıkladı: Salgın sürecinde üretim azaldı !

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı sanayi üretim verilerini açıkladı. Açıklanan veriler ile birlikte corona virüsü döneminde sanayi üretimde sert bir düşüş yaşandığı görüldü.

Neredeyse bütün ülkeleri etkisi altına alan corona virüsü salgını Türkiye ekonomisi üzerinde de etkilerini gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), salgın sürecinde sanayi üretim verilerini açıkladı. TUİK verilerine göre, Türkiye’de sanayi üretiminin Nisan’da yıllık bazda yüzde 31.4 azaldığı ortaya çıktı.

Yıllık üretim yüzde 31,4 azaldı

2020 yılı nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 33,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 14,9 azalma gösterdi.

Aylık üretim yüzde 30,4 azaldı

Aylık üretim miktarına göre 2020 Nisan ayında, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 13,0, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 32,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 12,4 azaldı.

İlgili Makaleler