Ekonomi

TÜİK Mart Ayı Enflasyon Rakamları İçin Düğmeye Bastı, O Tarih Her Şeyi Belirleyecek! Enflasyon Yükselecek Mi? O Tarih…

Özellikle kiradan temel besin maddelerine kadar vatandaşların alım gücünü yoran kalemlerin alacağı zammı belirleyen enflasyon rakamlarının mart ayı için açıklanacağı gün de belli oldu. Bu ay kira zammı alacak olan vatandaşlar gözünü kulağını enflasyon rakamlarına çevirmişken, geçtiğimiz gün işsizlik araştırmasını ve verilerini yayınlayan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu kez enflasyon için tarih verdi.

Her ay bir önceki ayın enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK; mart ayı enflasyon rakamlarını açıklamak için de çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz ay itibariyle yıllık enflasyon yüzde 54,44 çıkarken; TÜİK’in açıkladığı rakamlar ile birlikte yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) de yüzde 7,22’lik artış, ÜFE’de ise yıllık bazlı yüzde 105,01 artış yaşandığı öğrenilmişti. Şubat ayı için yıllık çekirdek enflasyonu yüzde 44,05 olarak açıklayan TÜİK, Şubat 2022 kira artış oranını ise yüzde 22,58 olarak açıklamıştı.

Gözler Bu Kez Mart Ayı Enflasyonunda

Geçtiğimiz ay ile birlikte yüzde 50’yi aşan enflasyon rakamları, fiyat etiketlilerine yansımaya devam ederken; vatandaşlar gözünü kulağını Mart ayı enflasyon rakamları için TÜİK’e çevirdi. Şimdilerde Nisan’da açıklayacağı Mart ayı enflasyonu için araştırmalara başlayan TÜİK’in merak ile beklenen enflasyon rakamları açıklayacağı tarih de ortalama olarak ortaya çıktı. Son üç aydır ayın 3’ünde enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK’in bu ay da aynı tarihte açıklamaya yapacağı uzmanlar tarafından dillendirilmeye başlandı. Ancak, 3 Nisan gününün pazar gününe denk gelmesi nedeniyle konuyla ilgili uzmanlar, Mart ayı enflasyonun 4 Nisan Pazartesi günü açıklanacağını öngördü.

Mart Ayı Enflasyonu Ne Kadar Olacak, Enflasyon Yükselecek Mi?

Şubat ayında da yükselişini sürdüren enflasyon özellikle kira artışı alacak olan vatandaşı son derece tedirgin ederken; alım gücünde de ciddi düşüşler gözlenmesine neden oldu. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise, Londra’da katıldığı bir toplantıda enflasyona dair konuştu. Düşük enflasyon konusunda vatandaşa son derece kararlı adımlar attıklarını hatırlatan Nebati, açıklamalarında; “Son dönemde çeşitli uygulamaları hayata geçiriyoruz. Enflasyon küreseldeki gibi ülkemizde de artış gösteriyor. Döviz kuru gelişmeleri, emtia fiyatları gibi etkenlerle enflasyon yüksek seyrediyor. Enflasyonu kalıcı düşürme konusunda kararlıyız. Her türlü enstrümanı kullandığımızı ve kullanacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi. Ancak, uzmanlar Mart ayı için de enflasyonun artacağını ve Şubat’a paralel bir tablonun ortaya çıkacağını öngördü.

İlgili Makaleler