Gündem

TUİK Yoksulluk Oranlarını Açıkladı! En Yoksul İller Adana ve Mersin Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu, yaptığı araştırmaların sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Yoksulluk ve gelir eşitsizliği gibi konular üzerine araştırmalar yapan kurum, elde ettiği verileri paylaştı.

TÜİK, 2021 yılı için yürüttüğü Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması faaliyetleri kapsamına elde ettiği bölgesel sonuçları paylaştı. Yapılan araştırmaya göre; Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri hanehalkı gelirinin en düşük olduğu iller olarak kayda geçti. En yüksek gelir eşitsizliğinin olduğu bölge ise İstanbul oldu. TÜİK’in yaptığı açıklamaya göre yoksulluk oranın en yüksek olduğu iller ise Adana ve Mersin olduğu bilgisi paylaşıldı.

Türkiye Genelinde Araştırma Yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı için Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’na ait sonuçları açıkladı. Yapılan araştırma kapsamında, Türkiye’deki yıllık olarak ortalama hanehalkı fertleri için eşdeğer kullanılabilir gelir hesaplamaları yapıldı. 2021 yılı Türkiye geneli için yapılan hesaplamalara göre bu gelir 37 bin 400 TL olarak açıklandı.

2021 yılı için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin yıllık ortalamasının en yüksek olduğu il 51 bin 765 TL ile İstanbul olurken, 47 bin 595 TL ile İzmir ikinci ve 46 bin 516 TL ile Ankara üçüncü oldu.

Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir fert gelirinin yıllık ortalamasının en düşük olduğu iller ise 18 bin 278 TL ile Van, Bitlis, Muş ve Hakkari oldu.

En Yüksek Gelir Eşitsizliği İstanbul’da

Gelir eşitsizliği oranı ile ilgili yapılan çalışmaların sonuçları da paylaşıldı. Gelir eşitsizliği oranı hesaplanırken; en yüksek gelirde en tepedeki yüzde 20’lik grubun, en dipteki yüzde 20’lik gruba oranı olarak hesaplanır. Yapılan bu hesaplamalara göre İstanbul, gelir eşitsizliği oranının en yüksek olduğu il oldu.

İlgili Makaleler