Ekonomi

Tüm emeklilere 602 TL’ye varan ek ödeme!

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), emeklilere ek ödemenin arttırılması için talepte bulundu. "Yeni oran yüzde 8-10 olarak belirlensin" çağrısında bulunan TÜED’in bu talebi onaylanırsa tavan ücret alan Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 602,87 lira ek ödeme yapılacak.

Türkiye’de emekililere ek ödeme yapılıyor. Ancak ek ödeme miktarı yetersiz bulunuyor. Bu kapsamda TÜED Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreter Gazi Aykırı ek ödeme zammı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderdi. Ergün tarafından gönderilen mektupta, “Toplumun yaşam tecrübesi en yüksek topluluğu olan biz emekliler, sürdürülen mücadele içerisindeki gayretleri takdir etmekteyiz. Bu küresel sıkıntıyı atlatıp evlatlarımıza kavuşacağımız günleri özlemle beklemekteyiz. Bu bekleyişimizde samimi gayretlerinizle sürdürdüğünüz mücadeleyle bizlere umut olduğunuz için başta zatıalinize ve şahsınızda bütün kamu görevlilerimize minnetimizi ve dualarımızı yolluyoruz” ifadeleri yer aldı.

Maaşının yüzde 4’ü baz alınarak yapılan ek ödemeler için TÜED, “Yeni oran yüzde 8-10 olarak belirlensin” dedi. TÜED’in talebi olumlu yanıt alırsa yüzde 8’lik ek ödeme için 255 TL’den başlayan artış olacak.

Ek ödeme zamlanırsa ne kadar ücret alınacak?

TÜED talebi onaylanırsa:

Maaşı bin 500 lira olan emekliye 60 lira yerine 150 TL, 2 bin lira olan emekliye 80 lira yerine 200 TL , 3 bin lira olan emekliye 120 lira yerine 300 TL ek ödeme verilecek.

Bağ-Kur ve SSK emeklilerine verilen en düşük ek ödeme ise 59,94 liradan 119,88 TL’ye çıkacak

Bağ-Kur ve SSK emeklilerine verilen en yüksek ek ödeme 241,15 liradan 602,87 TL’ye çıkacak.

İlgili Makaleler