Eğitim

Tüm öğrenciler okula gidecek mi? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? MEB 81 ile resmi yazı gönderdi

Corona virüsü salgını sürecinde en merak edilen konulardan birisi de yüz yüze eğitim. Bu konu hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 81 ile BİLSEM‘e kayıtlı öğrencileri ilgilendiren resmi yazı gönderdi. MEB tarafından gönderilen yazıya göre, 1, 2, 3, 4, 5 ve 8’inci sınıflar ile 9’uncu sınıf öncesi hazırlık sınıfları ile 9 ve 12’nci sınıflardaki öğrenciler, 9 Kasım’dan itibaren yüz yüze eğitime başlayacak.

Resmi internet sayfası üzerinden yazılı açıklamada bulunan MEB, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, il milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği yazıda BİLSEM’lerde yüz yüze eğitime ilişkin detayları paylaştı.

9 Kasım’da başlıyor

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, 9 Kasım’dan itibaren BİLSEM’e kayıtlı öğrencilerden, ilkokulların 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıfları, ortaokulların 5 ve 8’inci sınıfları, ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıf öncesi hazırlık sınıfları ile 9 ve 12’nci sınıflarında öğrenimlerini sürdürenler, haftada en fazla 2 gün ve günde 6 saati geçmeyecek şekilde BİLSEM’lerde yüz yüze eğitimlerine başlayacak

Tenefüsler 10 dakika olacak

İl veya ilçe hıfzıssıhha kurulu kararıyla açılan okullarda tüm sınıflar seviyesinde eğitimlerini sürdüren BİLSEM’e kayıtlı öğrenciler de yüz yüze eğitimlerine haftada en fazla 2 gün ve günde 6 saati geçmeyecek şekilde devam edebilecek. Yüz yüze eğitimlerde bir ders/etkinlik 30 dakika, teneffüsler 10’ar dakika olacak.
Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler, uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak. Uzaktan eğitimlerde de bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler BİLSEM müdürlüklerince alınacak.

Gelmeyen öğrenci devamsız sayılmayacak

Dersliklerde oturma planı, fiziki mesafeyi koruyacak şekilde düzenlenip bir sınıfta bulunması gereken en fazla öğrenci sayısı buna göre belirlenecek. Yüz yüze eğitim için öğrencisini BİLSEM’e göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve BİLSEM’e gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak.
Öğrencilerin BİLSEM’lerde geçirdikleri ders içi/dışı saatlerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda rehberlik ve yönlendirme yapılacak.
Destek eğitim odalarındaki eğitim hizmetlerine, yeni bir açıklamaya kadar başlanmayacak.

Tüm öğrenciler ne zaman okula gidecek?

Tüm öğrencilerin ne zaman okula başlayacağı konusunda kesin bir açıklama yapılmadı. Ancak salgın durumuna göre ortaokul 6 ve 7. sınıflarla lise 10 ve 11. sınıfların 23 Kasım’da yüz yüze eğitime başlaması planlanıyor. Önümüzdeki günlerde MEB’in konuya ilişkin bilgilendirme açıklamasında bulunması bekleniyor.

İlgili Makaleler