EkonomiGündem

Tüm Türkiyeyi İlgilendiriyor ! Tüm İlaçlara Yüzde 12.10 Zam Yapıldı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun 14 Şubat 2020 tarihli Fiyat Değerlendirme Komisyonunda çok önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında tıbbi ilaçlara yüzde 12.10 zam yapılırken bu zamlı tarifenin 19 Şubat Çarşamba gününden itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun Değerlendirme Komisyonunda çok önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında 19 Şubat Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere tüm tıbbi ilaçlara yüzde 12.10 zam yapıldı.

AÇIKLAMA YAPILDI

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından zam hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin ikinci fıkrası gereği 2020 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 (bir) Avro değeri 3,4037 TL’den 3,8155 TL’ye artırılmıştır.

Tıbbi İlaçlara Zam Yapıldı
Tıbbi İlaçlara Zam Yapıldı

Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında bahsi geçen 11,75 TL ve 6,15 TL değerleri, Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın 2 nci maddesinin onuncu fıkrası gereği Avro değerinde yapılan değişiklik oranında artırılarak 13,17 TL ve 6,89 TL olarak güncellenmiştir.

Geçerli olacak yeni depocuya satış fiyatının, mevcut depocuya satış fiyatının eski Avro değerine bölündükten sonra yeni Avro değeri ile çarpılarak hesaplanması kararı alınmıştır.”

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN BUYDU”

Zam hakkında Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin de açıklama yaptı. Okan Şahin açıklamalarına “Yapılan zamla birlikte Türkiye’de bulunamayan ilaçların bulunabilirliği de artmış olacak. Bizim için önemli olan buydu. Bazı ilaç firmaları bu zammı bekliyordu” ifadelerine yer verdi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir