Gündem

Tunç Soyer’den ‘İzmir’in bayrağı ve para birimi olsun’ sözlerine montaj açıklaması!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı bir video konferans görüşmesinde "İzmir'in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun" sözleri Türkiye’de gündem olmuştu. Soyer’den o sözler için açıklama geldi. O sözlerin montaj olduğunu ifade eden Soyer, “Yalan üzerine kurulan çirkin siyasi linç kampanyası bizim için bardağı taşıran son damla olmuştur.” açıklamasında bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “kente özgü bayrak ve para” açıklamaları yaptığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. “İzmir’in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun” sözleri üzerine Soyer’e hem vatandaşlar tarafından hem de AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu da tepki gösterdi. Durum üzerine sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan Soyer, konuşmasının montajlanarak servis edildiğini duyurdu. Soyer tarafından yapılan açıklamada, “Yalan üzerine kurulan çirkin siyasi linç kampanyası bizim için bardağı taşıran son damla olmuştur.” dedi.

Soyer’in Twitter’dan yaptığı açıklamasının tamamı şu şekilde:

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin düzenlediği çevrimiçi bir etkinlikte kent turizmini geliştirmek adına yapmış olduğum çalışmalar ve projeleri anlattığım konuşmanın sadece küçük bir bölümünü alıntılayarak tarafıma yöneltilen saldırılar her türlü ahlaki anlayışın dışında, akıl ve vicdan sınırlarını da zorlayan bir boyuta ulaşmıştır.

Sadece kente ve kentliye hizmet kaygısıyla hareket eden bir yerel yönetici olarak bugüne dek kısır tartışmaların içine girmemeye özen gösterdim ve bel altından vurmaya yönelik birçok eleştiriyi bile yanıtlama gereksinimi duymadım.

Ancak yaşanan bu son olay bardağı taşırmış, sadece beni değil temsil etmekten onur duyduğum İzmirlileri de töhmet altında bırakacak bir noktaya ulaşmıştır.

Oyun bellidir. Ne yazık ki siyasetteki ve ekonomideki tükenişlerini gündemden düşürebilmek isteyenlerin yaratmayı hedefledikleri kavga ortamına çekilmeye çalışıyoruz.

Montaj hileleriyle sözlerimi çarpıtarak bu tartışmaya zemin hazırlayanların kimler olduğu da hepimizce bilinmektedir.

Hala anlamayanlar için hatırlatayım, ulusal sınırlar içinde vatan bir bütündür, kesinlikle bölünemez.
Ülkemizin başkenti Ankara, para birimi Türk Lirası, bağımsızlığının sembolü ise ay-yıldızlı al bayraktır.
Yönettikleri belediyelerin tabelalarından bizim gururla taşıdığımız “TC” ibaresini silme gafletini gösteren ve geçmişte paralel devlet organizasyonu için hatıra para bastıranlar, bizim vatan ve millet sevgimizi asla sorgulayamaz.

Montajlanarak çeşitli mecralara servis edilen konuşmamın içinde iki ana başlık bulunmaktadır.

Öncelikle İzmir bayrağı diye bir meselenin gündemimizde olması ve düşünülmesi bile söz konusu değildir.
Osmanlı döneminde kullanılmış İzmir bayrağı, belediyemizle ilgili bir çalışma değil, bir tarih dergisinde yayımlanan akademik makaleyle gün yüzüne çıkmış tarihsel bir veridir.

İkinci konu ise bir katılımcının sorusu üzerine dijital alışveriş araçlarına ilişkin teknik bir değerlendirmedir.
Kesilerek montajlanmış konuşmamın devamında da ifade ettiğim gibi, bahsettiğim konu ayrı bir para birimi değil, şehrimizdeki dayanışma ve beraberliği artırıcı bir gönüllülük sistemidir.

Biz Puan sistemi, Şubat 2020’den beri faaldir, tümüyle yasaldır ve İzmirlilere hizmet vermeye devam edecektir.
Nitekim iktidar partisine mensup Konya Büyükşehir Belediyesi de benzer sistemi kullanacağını geçen Ocak ayında açıklamıştır.

Yapılan montaj hilesi gösteriyor ki, İzmir’deki ittifakımızın başarısı arttıkça, İzmirlilerin yaşam kalitesi yükseldikçe saldırılar da büyüyor.

İzmir birlik ve bütünlüğüne düşkün, milli değerlerimizin büyük bir coşku ve sevgiyle yaşatıldığı bir şehirdir.
Bu duruşumuz, montajcılık gibi gayrı ahlaki ve toplumumuzda hiçbir karşılığı olmayan karalamalarla gölgelenemez, siyasete malzeme edilemez.

Bu yapılan, İzmir’de hiçbir siyasi görüş ayırt etmeden özen ve sabırla inşa ettiğimiz, icraat ve kalkınma odaklı kent koalisyonumuza yönelik açık bir saldırıdır.

Suni gündemlerle ne benim ne de İzmirlilerin kaybedecek vakti ve enerjisi yok. Bu tip paçadan çeken, montaj siyasetine prim vermeyeceğiz.”

Soyer’in katıldığı bir video konferans görüşmesinde “İzmir’in ayrı bir bayrağı olsun, ayrı bir para birimi olsun” ifadelerini kullandığı belirtilmişti.

İlgili Makaleler