Gündem

Türk Kızılayından Müjdeli Haber! Corona Virüsü İçin Kan Nakli İle Tedavi Başlıyor

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, corona virüs tedavisi için kan nakline başlayacaklarını belirterek "Bu haftayı hazırlıkla tamamlayacağız. Sonraki hafta da yavaş yavaş iyileşmiş olan hastalardan plazmaları almaya başlayacağız" dedi.

Kızılay Genel Başkanı Kınık, corona virüs tedavisine olabilecek etkisi hakkında planlanan gelişmelerin haberini verdi. Başkan Kınık, Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan’ın sorularını cevapladı ve salgını Çin’de başladığı günden beri incelediklerini söyleyerek bir afet operasyon merkezi kurduklarını ekledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI İLE İŞ BİRLİĞİ

Corona virüs salgınının Türkiye’de ortaya çıktığı günden beri Sağlık Bakanlığı ile iş birliğinde olduklarını söyleyen Başkan Kınık, “50 sahra hastanesini teslim etmiştik, şimdi 300 sahra hastanesi daha hazırlıyoruz.” dedi.

“ZATEN SAHADAYIZ”

Başkan Kınık,65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağının getirilmesiyle İçişleri Bakanlığı’nn oluşturduğu Vefa gruplarıyla birlikte çalıştıklarını belirtti. Kınık, “Zaten sahadayız” diyerek yardıma ihtiyacı olanlara ilk başta 50 milyon lira ayırdıklarını ifade etti.

CORONA VİRÜSLE MÜCADELEDE PLAZMA TEDAVİSİ

Corona virüs ile savaşan birçok ülkenin de gündeminde olan “plazma tedavisi” hakkında kritik açıklamalarda bulunan Başkan Kınık,”Hastalığı geçirmiş ve iyileşmiş, kanında da 2 haftadır virüs bulunmayan gönüllü bağışçılarımızı alıyoruz ve plazmalarını alıyoruz. Sıvı kısmını alıp diğer kısmını geri veriyoruz. Plazmada ne var? İmmunglobolin dediğimiz antikorlar var. Bu immunglobilinler, yoğun bakıma alınmış, solunum sıkıntısına girmiş, durumu kötüye giden riski yükselmiş vatandaşlarımız için onu uçurumun kenarından çekip alabilecek bir tedavi edici özelliği var.” diye konuştu.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, corona virüsle mücadele eden ilk grup hastalarının iyileşmeye başladığını söyledi ve şunları ekledi:

” Gönüllü olacak vatandaşlarımızın plazlamalarını alacağız sofistike bir lojistik sistemle. Çünkü bunlar saatler içinde yoğun bakımlarda durumları kötüleşen insanlara yetiştirilmesi gerekiyor.”

TEDAVİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Önümüzdeki haftayı tedavi için yapılması gereken hazırlıklara ayıracaklarını açıklayan Kınık, bir sonraki hastada yavaş yavaş iyileşmiş hastalardan plazmaların alınacağını açıkladı.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir