Gündem

Türk Profesör Coronavirüs uyarısı yaptı: “Doğru olmayan bilgiler var!”

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Asuman Birinci, ülkemizde endişe yaratan coronavirüs hakkında uyarılarda bulundu. Birinci coronavirüs hakkında, “Çok gereksiz doğru olmayan bilgiler var.” Dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde ‘Güncel Viral Enfeksiyonlar Covid-19’ isimli bilgilendirme toplantısı Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Asuman Birinci coronavirüs hakkında açıklamalarda ve uyarılarda bulundu.

Sosyal medyada çok yanlış bilgiler var

Coronavirüs yüzünden insanların panik yaşadığını söyleyen ve sosyal medyada yer alan her habere itibar edilmemesi gerektiğini vurgulayan Birinci konuşmasında “Çok gereksiz doğru olmayan bilgiler var. Bence en önemli şey şuanda elimizde olan Sağlık Bakanlığının çıkarttığı Covid-19 rehberi var. Sürekli her gün güncellenen bir rehber. Ayrıca Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği’nin, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti’nin çok güzel web sayfaları var. Her gün güncelleniyor bilim insanları tarafından. Güncel ve doğru bilgiler yer alıyor. Onun dışındaki bence sosyal medya haberlerine panik havasına yer vermemek lazım” açıklamasını yaptı.

En iyi korunma yöntemi maske takmak

Coronavirüs hakkında güncel bilgilerin sağlık çalışanları ve öğrenciler ile paylaşıldığı toplantıda söz alan Dr. Öğr. Üy. Fatih Temoçin, hastalıktan korunmanın en iyi yolunun maske takmak olduğuna değinerek “Açıkçası bu tarz salgın durumlarında hastalıktan daha fazla korku insanlar arasında endişeye neden oluyor. Bu korkudan kaynaklı farklı uygulamalar yapılıyor. Bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu eğer hastaysak maske takmak. Bir cerrahi maske bunun için yeterli. ya da bir hastaya bakım veriyorsak, sağlık çalışanıysak ya da evde hasta olan biriyle birlikteysek yine hastaya bakım verirken maske takmak, onun dışında el hijyenine uymak ve önlemlere dikkat etmek hastalığın yayılmasını önleyecektir. Üniversitemizde ya da ilimizde şuan için bilinen ya da kesin tanısı koyulmuş bir Covid-19 vakası bulunmamaktadır” dedi.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir