Gündem

Türk Vatandaşı Olacaklar Dikkat! Cumhurbaşkanı Erdoğan Onayladı!

Bugün resmi gazetede yeni bir karar yayınlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onayıyla yayınlanan karar, Türk vatandaşı olmak isteyen herkesi yakından ilgilendiriyor. Resmi gazetenin son sayısında yer alan karara göre Türk vatandaşı olabilmenin şartları değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla yeni Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ‘in detayları…

Bu Şartlara Uyanlar Türk Vatandaşı Olabilecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla bugün resmi gazetede yayınlanan karara göre Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği değişti. En az 500 Bin Doları Türk Bankasında 3 yıl tutmak ilk şart olarak açıklandı. Peki diğer şartlar neler? İşte o şartlar:

Türk vatandaşı olmak için bir diğer şart en az 250 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarındaki taşınmazı tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuşlar

Ayrıca en az 250 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarı peşin olarak yatırılan ve tapu siciline 3 yıl süreyle devir ve terkini yapılmayacağı taahhüdü şerh edilmek şartıyla noterde düzenlenmiş sözleşme ile taşınmazın satışının vaat edildiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca tespit edilenler.

En az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca tespit edilenler

En az 500 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespit edilenler.

En az 500 bin Amerikan Doları ve karşılığı döviz tutarında Devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutma şartıyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığınca tespit edilenler.

En az 500 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı ve girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az 3 yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulunca tespit edilen kişiler Türk vatandaşı olabilecek.

İlgili Makaleler