EkonomiGündem

Türkiye Bankalar Birliği’nden 12 ay ödemesiz kredi açıklaması! Hangi bankalarda geçerli?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), turizm sektöründeki işletmeler için azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli kredi destekleri verileceğini duyurdu. Salgının etkilerinin azaltılması kapsamında alınan kredi kararı hakkında yazılı açıklamada bulunuldu.

Tüm dünyayı etkileyen corona virüsü salgınında Türkiye’de bankaların vatandaşlara bve işletmelere kredi destekleri devam ediyor. Bu kapsamda açıklamada bulunan TBB, salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacağını duyurdu.

TBB’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar* tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacaktır. Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacaktır. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14,5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlenmiştir. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacaktır. Kredi ve kefalet limitleri ciro aralıklarına göre aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

Uygulama esaslarına ilişkin detaylar Kredi Garanti Fonu’nun www.kgf.com.tr adresli internet sitesinde yer almaktadır.

Hangi bankalar kullandıracak?

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası.

İlgili Makaleler