Ekonomi

Türkiye Çin’den Koronavirüs aşısını 30 dolara alırken Brezilya 11 dolardan mı alıyor?

İYİ Partili Lütfü Türkkan, Çin’den gelen koronavirüs aşısı hakkında, Türkiye 30 dolara alırken Brezilya’nın 11 dolara aldığını iddia etti. Konu hakkında açıklama yapan Türkkan, ‘’Çin’den alacağımız aşının fiyatları bir 30 dolar diyorlar, bir 60 dolar diyorlar, Brezilya bunu “11 dolardan aldığını.” ifade ediyor. Biz gerçekten kimden alıyoruz? Kaça alıyoruz? Böyle bir bilgi vermeniz mümkün olur mu? Onu öğrenmek istiyoruz’’ dedi.

Tıbbi cihaz ve medikal ürün sektörü konusunda ciddi sıkıntıların olduğunu dile getiren Lütfü Türkkan bu konuda ‘’ Sayın Bakan bir de tıbbi cihaz ve medikal ürün sektörü konusunda ciddi sıkıntılar var biz bu konuda bir araştırma önergesi verdik, araştırma önergemiz Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından reddedildi’’ ifadelerini kullandı.

Türkkan konuşmasını şöyle sürdürdü;

Birçok firma kepenk kapatmaya başladı. Firmalar ödeme için geldiğinde yüzde 25 indirim istendiği söyleniyor, bu konuda ödeme yapılmamasından dolayı tedarik zincirinde ciddi aksamalar olduğu ifade ediliyor. Tıbbi cihaz ve medikal ürün sektörünü rahatlatacak bir ödeme programınız var mı? Bunu öğrenmek istiyoruz Sayın Bakan.

Bir de “Vergi kesintisi yapılmasın.” diyorlar, hayatlarını hiçe sayarak çalışan doktorlar ve sağlık çalışanları, döner sermaye ödemesi de alıyorlar ancak her ikisinden de vergi kesintisi yapılıyor. Bunların yapılmaması konusunda canlarını ortaya koyar çalışan bu sağlık çalışanlarının sizden talepleri var.

İlgili Makaleler