Ekonomi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, eylül ayı verilerini paylaştı! İstanbul’da konut fiyatları yüzde 212 oranında zamlandı!

Geçtiğimiz yılın son aylarında para piyasalarında ve altın piyasasında gözlenen yükselen grafikler, gündelik yaşam içerisinde hizmete sunulan tüm ürünlere ve diğer başlıklara tarihi zamların yansıtılmasına sebep oldu. Söz konusu zam oranları kısa süre içerisinde etiket fiyatlarının değişmesine yol açarken yapılan zamlardan nasibini alan sektörlerin başında da emlak sektörü geldi.

Ekonomi piyasalarında kayda alınan olumsuz gelişmeler neticesinde zamlanan hammadde fiyatları sıfır konutların fiyatlarında tarihi zamların açıklanmasına sebep oldu. Bu durum ikinci el konutların satış fiyatlarına da hemen hemen aynı oranda yansırken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndan yeni veriler geldi. Merkez Bankası eylül ayına ilişkin konut fiyat endeksi hesaplarını kamuoyu ile paylaştı.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI EYLÜL AYI VERİLERİNİ AÇIKLADI!

Geçtiğimiz günlerde revize etmiş olduğu senelik enflasyon tahmini ile dikkatleri üzerine çeken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bir yeni açıklama daha yayınladı. Bu kez eylül ayına ilişkin konut fiyat endeksini açıklayan Merkez Bankası, konut fiyatlarında yaşanan değişimi sayısal olarak ortaya koydu.

Konutların kalite etkisinden arındırılmış olan fiyat değişimlerini izlemek amacı ile hesaplanan konut fiyat endeksini açıklayan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 oranında artış yaşandığını ve oranın yüzde 575,2’ye ulaştığını ifade etti. Bir önceki yılın aynı dönemine göre hesaplanan konut fiyat endeksi ise yüzde 189,2 olarak bildirildi.

ŞEHİRLERE GÖRE KONUT FİYATLARI DEĞİŞİMİ AÇIKLANDI!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın eylül ayı konut fiyat endeksi açıklamasının ardından şehirlere göre aylık ve yıllık konut fiyatları değişimi de gözler önüne serildi. Özellikle büyükşehirler için açıklanan oranlar, resmen şaşkına çevirdi.

Merkez Bankası’nın eylül ayı konut fiyat endeksi açıklamasına göre İstanbul’da bir önceki aya göre yüzde 4,6, Ankara’da bir önceki aya göre yüzde 4,3 ve İzmir’de bir önceki aya göre yüzde 5,8 oranlarında artış gözlendi. Bir önceki yılın aynı dönemine göre yapılan kıyaslamada ise İstanbul’da yüzde 212,1, Ankara’da yüzde 196 ve İzmir’de yüzde 185,8 oranlarında fiyat artışı yaşanmış olduğu saptandı.

İlgili Makaleler