Gündem

Türkiye Geneli Kısıtlama Olacak Mı ? Bakan Koca’dan Kritik Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulunarak 65 yaş ve üstü kısıtlamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunarak kısıtlamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Koca açıklamalarında 65 yaş ve üstü kısıtlamalar hakkında değerlendirmelerinde ‘Türkiye geneli kısıtlama olacak mı?’ sorusuna da yanıt verdi.

Bakan Koca açıklamalarında 65 yaş ve üstü vatandaşların virüsü bulaştırır diye değil virüs bulaşırsa daha büyük risk olduğu için büyüklerimizi korumak istediklerini belirtti.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Bu konuda Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle oldu:

“65 yaş üzeri olan büyüklerimiz için bu çok gündeme getirilen, yer yer istismar da edilen, biz gerçekten büyüklerimizi bu virüse karşı korumak için 65 yaşla ilgili kısıtlama getirdik. 65 yaş virüsü bulaştırır diye değil, virüs bulaşırsa daha büyük risk olduğu için büyüklerimizi korumak istedik. Şu anda 65 yaşla ilgili genel anlamda kısıtlama yok, özel anlamda il bazında riskli bulunan illerde il kurulları tarafından bu kararlar alınabilir. Sadece bir ili söyleyeyim. Dün konuştuğumuz bir ilin, hastanede yatan hastaların yüzde 42’si 65 yaşın üzerindeydi. Yani ilin yüzde 6 toplam 65 üzeri oranı. Hasta olanlar yüzde 40’ın üzerinde. Bu il için bir önlem almanız gerekmez mi? Bunu büyüklerimizi korumak için aldığımızı bilin. 65 yaşla ilgili genel anlamda kısıtlamanın olmadığını, bunun illere bırakıldığını, 20’ye yakın ilimizde alındığını biliyorsunuz.”

İlgili Makaleler