Gündem

Türkiye Geneli Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu corona virüsü salgını hakkında açıklamalarda bulundu. İmamoğlu açıklamalarında tümüyle sokağa çıkma yasağı gelebileceğini ifade etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu corona virüsü hakkında açıklamalarda bulunarak dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsü salgınıyla ilgili uyarılar yaptı. İmamoğlu açıklamalarında yaşanan sürecin yalnızca 65 yaş üstü kişilerin izolasyonu olarak algılanmasının yanlış olduğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“TÜMÜYLE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI”

“Bunlar aslında ne kadar hafife aldığımızın göstergesi. Net olarak söyleyeyim: Nasıl ki 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı getirildi, bu, tümüne getirilmeyecek anlamına gelmiyor. Dünyada bu yapıldı. Mecbur kalınırsa; -ki bütün verileri bana göre var- bu uygulamaya bile ülkemizin, devletimizin gideceği ortada. Sürece bu ciddiyetle hepimizin bakması lazım. Sabretmek zorundayız. Günler gösteriyor ki, birkaç ay bu izole ortam sürebilir”

DIŞARI ÇIKMA YASAĞINA VATANDAŞIN TEPKİSİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na “65 yaş üstünün sokağa çıkma yasağına vatandaşımızın tepkisi nasıl oldu? Ne kadar uyuluyor sizce?” şeklinde bir soru soruldu.

Bunun üzerine İmamoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bize gelen bilgi oldukça yüksek. Uyum konusunda bir sorun yok. Yalnız, burada benim özellikle altını çizmek isteyeceğim bir husus var.

Birkaç görüntü gördüm, dün ve bu sabah. 65 yaş üstü deyince, sanki bir tek hastalık onlara bulaşmış ve toplumsal bir tepkiye, -benzetmek gibi olmasın da eski tabirle ‘vebalı gibi’ davranışa- maruz kalan yaşlı vatandaşlarımız var ülkemizin farklı noktalarında. Bu, hiç doğru değil. 65 yaş üstünü korumak adına böyle bir karar alındı.

Tamam. Bunu saygıyla karşılıyoruz; ama diğer vatandaşlarımızın bir serbestliği varmış gibi ya da diğer vatandaşlarımızın hiç riski yokmuş gibi tavır almaları, davranışta bulunmaları hiç doğru değil.

Ama bir uyum var. Vatandaşlarımız evlerinde. Bizim ve birçok kurumumuzun buna dönük hizmetleri söz konusu. Özellikle yaşlı vatandaşlarımıza hizmetlerimiz söz konusu. Ama bütün vatandaşlarımızın,

‘Evde kal’ çağrısına uymaları gerekmekte. Zira bu süreç, gerçekten ama gerçekten çok riskli bir süreç. Çok bulaşıcı bir virüsle, hastalıkla karşı karşıyayız. Dolayısıyla, herkesin maksimum ilgi ve dikkat göstermesi gerekiyor.”

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir